Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Japon şemsiyesi bakımı nasıl yapılır?

4,226
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Japon şemsiyesi bakımı nasıl yapılır?

Japon şemsiyesi, anavatanı Afrika Kıtası yakınlarındaki Madagaskar olan bir bitki türüdür. Japon şemsiyesi günümüzde dünyanın hemen yer yerinde açık mekanlarda, salonlarda veya kış bahçelerinde yetiştirilen popüler bir bitki türüdür.

Bilimsel adı cyperus olan Japon şemsiyesi her mevsim yeşildir. Suyu sever. Toprağı her daim nemli olmalıdır. Bu nedenle de Japon semsiyesi toprağının su tutma kapasitesi yüksek olmalıdır. Bunu sağlamak için bitkinin toprağı bahar başlarında değiştirilmelidir. Eğer Japon şemsiyesi iç mekanda yetiştiriliyorsa bitkinin 15 günde bir sulanması idealdir. Sulamada dikkat edilmesi gereken nokta toprağın suyla doyurulmuş olmasıdır.

Japon şemsiyesi sulak yerlerde de kolaylıkla tutunur ve yetişir. Özellikle süs havuzlarının kenarlarına dikilirse, ışık koşulları da uygun olursa geniş kümeler halinde yayılır ve boylanır. Japon şemsiyesi akvaryumcular tarafından da tercih edilen bir bitkidir. Kökü akvaryum kumunun altında kalacak şekilde dikildiğinde uç kısmı suyun dışına kadar gelişebilir. Akvaryumcular bu dekoratif özelliği nedeniyle bitkiyi tercih eder.

Japon şemsiyesi bitkisi suyu sever, ancak doğrudan güneş ışığı altında kalmamalıdır. Japon şemsiyesi gölge ve yarı gölge mekanlarda hızlı gelişir. Fazla ışık Japon şemsiyesinde yaprak kurumalarına neden olabilir.

Japon şemsiyesi bakımı konusunda dikkat edilmesi gereken noktalardan biri yaprak kurumasıdır. Eğer bitkinin yapraklarında kuruma varsa, kuruyan yapraklar bir bahçe makası ile kesilmeli ve bitkiden uzaklaştırılmalıdır. Bu işlem diğer yaprakların sağlığı için önemlidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat