Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İzohips nedir?

5,885
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

İzohips nedir?

İzohipsler eş yükselti eğrileridir. Yüksekliği aynı olan noktaların birleştirilmesiyle elde edilen eğrilere izohips eğrileri adı verilir. İzohips eğrileri yeryüzündeki şekillerin yüksekliklerini ortaya çıkarır. İzohips eğrilerine bakarak bir bölgenin arazi şekilleri algılanabilir. 

İzohips eğrileri yeryüzü şekillerinin kuş bakışı görüntüsünü yansıtır. İzohips eğrileri iç içe geçmiş eğriler şeklinde bulunurlar. Asla kesişmezler ve birbirlerini kesmezler. İç içe geçmiş izohips eğrilerinin en yüksek yerinde bir nokta bulunur. Bu nokta bölgenin zirvesini ve doruğunu gösterir. 

İzohips eğrileri yüksekliğin azaldığı ve arttığı noktalarda farklı şekillerde görülebilir. Örneğin yeryüzü şekli üzerinde bir vadi varsa, vadinin olduğu alanda izohips eğrileri ters V şeklini alır. Tam olarak oluşan ters V'lerin görüldüğü yerlerde yüksekliğin arttığı ve sırt oluştuğu görülebilir.

İzohips eğrilerinin üzerinde bazı sayılar bulunur. Bunlar eğrilerin hangi aralıklarla çizildiğini gösterir. Bu eğrilerin üzerindeki sayılara bakarak bulunduğumuz noktadaki yüksekliği hesaplayabiliriz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat