Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İyi bir özel güvenlik görevlisi olmak için ne yapmak gerekir?

1,642
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

İyi bir özel güvenlik görevlisi olmak için ne yapmak gerekir?

Üniversitelerin Özel Güvenlik ve Koruma ön lisans programları sektöre nitelikli iş gücü yetiştirme konusunda önemli bir alandır. İster sahada görev yapmaya devam etsin, ister iç görevlere geçmeyi tercih etsin eğitimli iş gücü her zaman için firmaların ilk tercihidir. 

Ülkemizde verilen özel güvenlik hizmetinin sınırları 5188 Sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun ile belirlenmiştir. Yine kanunlar çerçevesinde kimlerin, hangi şartları yerine getirmeleri halinde özel güvenlik görevlisi olabileceği açıkça anlatılmıştır. Gerekli şartları yerine getirdikten sonra Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Daire Başkanlığı tarafından yapılan sınava girip geçer not alan kişiler 5188 Özel Güvenlik Belgesi almaya hak kazanırlar. 

5188 Özel Güvenlik Kimliğini alan kişiler, kariyerlerini özel güvenlik sektöründe devam ettirmek istiyorlarsa öncelikli hedefleri, güvenilirliğinden emin oldukları, süreklilik sağlayabilecek ve gelişimleri konusunda kendilerini destekleyecek bir firmada işe başlamak olmalıdır. 

Özel güvenlik görevlisi hem yetkinlikleri hem de iş bilgisi açısından kendisini ne kadar geliştirir ve ne kadar donanımlı olursa kariyerinde ilerleyebilmesi bununla doğru orantılı olacaktır. 

Her özel güvenlik görevlisinin, özel güvenlik kanununu, yetki ve sorumluluklarını çok iyi bilmesi bir zorunluluktur. Bununla birlikte dikkat, odaklanma, stres altında doğru karar verebilme gibi yetkinliklerini geliştirmesi hem görevini yerine getirirken maksimum kalitede hizmet vermesini sağlayacak hem de kariyerinde ilerleme getirecektir. 

Sektörde ilerlemek istediği alana göre alarm izleme hizmetleri, yakın koruma, denetim gibi iş bilgisi gerektiren konularda kendilerini geliştirmeli, bilgisayar kullanımı, ileri sürüş teknikleri gibi konularda gerekiyorsa eğitim almalılardır. 

Entegre güvenlik çözümlerinin hayatımıza girmesiyle, özel güvenlik görevlilerinin ekipmanların doğru kullanımını bilmeleri, x-ray, cctv, alarm izleme gibi teknik konularda da kendilerini geliştirmeleri ve uzmanlaşmaları sektörde öne çıkıp tercih edilmelerini sağlayacaktır. 

Özel güvenlik firmaları, sıklıkla, ilk kademe amir ve yöneticilerini, özel güvenlik görevlileri arasında saydığımız tüm bu yetkinlikler konusunda kendini geliştirmiş, işinde fark yaratan kişilerden seçmeyi tercih ederler. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat