Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İthalat ihracat firması nasıl kurulur?

25,598
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

İthalat ihracat firması nasıl kurulur?

İthalat ve veya ihracat firması kurmak farklı bir mevzuata tabii değildir. T.C. kimlik numarasına sahip her Türk vatandaşı ve hali hazırda vergi numarasına sahip her ticari kurum dış ticaret yapabilir.

İthalat veya ihracat yapmak için kuracağınız firma türünün bir önemi yoktur. Şahıs şirketi, limited ya da anonim şirket yapısında olabilir.

İthalat yapmak için konunuzla ilgili ithalatçılar birliğine, ihracat yapmak için de yine aynı şekilde bir ihracatçı birliğine üye olmak gereklidir.

Dış ticaret çok fazla mevzuatın ve disiplinin aynı anda çalıştığı bir süreç olduğundan bir kişinin tüm süreci yönetmesi mümkün olmaz. Gümrük işlemleri için referansları iyi bir gümrük firması ile, nakliye için aynı şekilde iyi bir lojistik firmasıyla çalışılmalıdır. Firma bünyesinde bu operasyonları koordine edebilecek donanımda personel istihdam edilmesi de gerekir. 

İthalat ihracat için kurulmuş firmaların, ilk dönemde destek uygulamaları ile bu maliyetleri bir süreliğine de olsa devlet tarafından desteklenir.

Dış ticaretin muhasebesi mevcut muhasebe sistemi dahilinde çalışmakla birlikte, vergi iadeleri ve mahsupları gibi özellikler arz ettiğinden ve en basit hatalarda bile ciddi yaptırımlarla karşı karşıya kalınmasına yol açabilir. Bu nedenle, özellikle daha öncesinde dış ticaret deneyimli, bu konuları bilen bir muhasebeci ile çalışmak faydalı olacaktır.

İhracat faturasında KDV olmaz. Kesilen faturalar gümrükleme ve muhasebe işlemleri için kullanılır. Hem iç hem de dış ticaret yapan firmaların ihracatları için farklı seri fatura kullanmaları resmi olarak gerekmemekle birlikte sağlıklı bir takip ve dosyalama için gereklidir.

Dış ticarette fatura ve irsaliye dışında da farklı belgeler kullanılmaktadır. Bunların en temel olan birkaçı şöyledir;

- Konşimento (Bill Of Lading)
- Çeki Listesi  (Packing List)
- Dolaşım sertifikaları (A.TR )
- Menşei Şahadetnameleri (Certificate Of Origin / EUR.1 / EUR-MED)

Bu belgelerin dikkatli ve titiz bir şekilde hazırlanması ve birer nüshalarının düzenli bir şekilde arşivlenmesi gerekir.

Dış ticarette kur farkı bizimki gibi ekonomilerde ihracat yapanlar için her zaman olumlu olma eğilimindedir. Özellikle de maliyetleri TL cinsinden olan ihracatçılar genellikle kur artışından fayda sağlarlar. Fakat lehte oluşan kur farkı için vergi ödenmesi gerekir ve sıklıkla bu konu atlanır. Bu da ne yazık ki yüksek vergi cezaları alınmasına yol açar.

Aynı şekilde ihracat geliri döviz olacağından dövizle borçlanma ve daha düşük faiz oranları ile finansman sağlama imkanına sahip olunacaktır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat