Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İthalat çeşitleri nelerdir?

4,012
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

İthalat çeşitleri nelerdir?

Dış ticarette ulusal sınırların dışından mal ve hizmet alımına ithalat denir. İthalatın farklı çeşitleri bulunur. 

En sık yapılan ithalat, normal mevzuat çerçevesinde yapılan ve belli bir özellik arz etmeyen ithalat, yani bildiğimiz ithalattır. Ancak bunların dışında, ithalatın bazı koşullara bağlı olarak, izne bağlı, geçici, bedelsiz ve teşvikli olmak üzere farklı türleri de bulunur. 

İzne bağlı ithalat, geçici ithalat ve ithalatı ilgili mevzuat gereği ön izne bağlı eşyaların ithalatı olarak ikiye ayrılır. 

Geçici ithalat, teknolojij yetersizlikler, hammadde eksikliği vb. nedenlerle ülkede üretilemeyen veya monte edilemeyen parçaların, yurtdışına gönderilerek, yani ihraç edilerek orada işlem görüp yurda geri gelmesi, yani ithal edilmesidir.

İthalatı ile ilgili mevzuat gereği izne bağlı eşyalar ise, çeşitli ilaçlar, ateşli silahlar, kimyevi maddeler başta olmak üzere, izin alınması gerekli ürünlerin ithalatıdır.

Teşvikli ithalat, yatırım teşvik sistemi ya da dahilde işleme rejimi çerçevesinde, ihracat taahhütlü üretim için, tüm ya da bazı vergilerden muaf tutulan ithalattır. 

Örneğin Türkiye?de bir telefon ürettiğimizi düşünelim. Ardından başka bir ülkeye satacağız, yani ihraç edeceğiz. Bu telefonu ülkemizde üretmiş olsak da içerisindeki bazı parçalar ithal olabilir. Bu durumda, usul gereği telefonun içerisindeki bu parçalar da ayrıca vergilendirilir. Ancak böyle bir durumda maliyetler de artar. Ancak siz, telefonu kendi üretmediğiniz parçalarla, örneğin belleği Çin?den ithal etseniz de, bu parçaları yeni bir ürün ortaya koymak için bir araya getirdiğinizden, her türlü ithalat vergisinden ve KDV?den muaf tutulursunuz. 

Bedelsiz ithalat, kişisel eşyaların ya da yurda getirilmesi mecburi olmayan dış kazanç ve tasarruflarla alınan malların ithal edilmesidir. Diğer bir deyişle, ticari kazanç sağlama amacı olmayan ürünlerin ithalatıdır. Örneğin kişisel kullanım için alınan herhangi bir elektronik eşya, ihtiyaç olan bir ilaç vb. ürünler, bedelsiz ithalattır. Uzun süre yurtdışında yaşadıktan sonra, ülkeye dönecekseniz, şahsi eşyalarınızı, arabanızı, kullandığınız buzdolabınızı veya kitaplarınızı ülkenize bedelsiz olarak getirebilirsiniz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat