Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İşyerinde rahatlamak için yapabileceğimiz yoga hareketleri neler?

18,993
kez izlendi
Puan: 4.57 / 5
Detaylı Açıklama

İşyerinde rahatlamak için yapabileceğimiz yoga hareketleri neler?

İşyerinde yoga ile, küçük, basit hareketlerle çok kısa sürede rahatlayabilir, gevşeyebilir ve stresten arınabiliriz. Önce nefes ile başlıyoruz.

Diyafram nefesinde, nefes alırken karnımızı şişiriyoruz, nefes verirken karnımızı iyice içine çekiyoruz. Bu egzersizi birkaç kez daha tekrar ediyoruz.

İşyerinde, bedenimizi hem rahatlatmak hem de stresten arındırmak için birkaç hareket şöyle:

Sırtım dik, kollarımı iyice yukarı kaldırıyorum. Karnım içerde, ayaklarımı yere basıyorum ve sol elimle sağ kolumu alttan tutuyorum. Bel çukuru yapmadan iyice yukarı uzanıyorum.  Sanki biri elimi gökyüzüne çekiyor.  Nefes alıyorum, kollarımı açıyorum ve sağ elimle sol kolumu alttan tutuyorum, karnım içerde, iyice yukarı uzanıyorum. Böyle hem omuzlarımı hem üst sırtımı hem de belimi rahatlatmış oluyorum.

Bir diğer harekette ise, sol elimle hafifçe sandalyeyi tutuyorum, sağ kolumla iyice uzanıyorum, sola doğru eğiliyorum. Belim, sırtım, omzum esniyor. Alıyorum, yukarı doğru uzanıyorum. Bu kez sol kolumu kaldırıyorum. İstediğiniz kadar uzanabilirsiniz. Hareketi beş-altı kez tekrarlayabilirsiniz.

Strese iyi gelen üçüncü hareket ise, hem beli hem de üst sırtı rahatlatıyor. Sol bacağımı sağ bacağımın üzerine atıyorum. Kalçalar yerde. Sağ elimle sol dizimi çeviriken sol kolumla sandalyeden destek alarak iyice geriye dönüyorum. Sağ elim beni çeviriken, sol elim iyice geriye döndürüyor. Al nefes, ortaya gel. İki taraf arasındaki farkı fark ediyorum ve bacak değiştiriyorum. Sol elimle dizimi dışarıya doğru çekerken, sağ kolumla kendimi iyice dışarıya doğru çekiyorum. Bu hareket sinir sistemini dengeler.

Bir diğer hareket ise alt bedenimizi esnetiyor. Sağ ayak bileğimi sol dizimin üstüne koyuyorum. Sırtım dik. İki kalçam tamamiyle sandalyede. Bir elim dizimde, diğeri ayak bileğimde. Nefes alırken öne doğru uzanıyorum. Önce karnımı yaklaştırıyorum, sonra göğsümü, en son başımı bırakıyorum. Basit ama çok etkili bir harekettir. Al nefes, açıl yukarı. Sağ ayağımızı yere bırakıyoruz. Sol ayak bileğim sağ dizimin üzerinde. Sol elim dizde, sağ elim ayak bileğinde. Göğsümü öne doğru iterken omuzlarımı geriye doğru çekip, önce karın sonra göğüs, en son da başımı bırakıyorum. Sağ ve sol, her iki siyatik sinirim esnerken alt bedenim iyice rahatlıyor.

Bir başka harekette ise, ayaklarım yerde, sırtım dik, sonra yavaşça karnımı dizlerimin üzerine bırakıyorum, ardından göğsümü, sonra başımı ve kollarımı. Tüm bedenimi dizlerimin üzerine bırakıyorum. Boynum, başımı taşımıyor. Öne doğru esniyorum. Tüm bedenim rahatlıyor. Ve sonrasında beden rahatladıkça zihnim gevşiyor, rahatlıyor ve tüm bedenimi, zihnimi bırakmış oluyorum.
Günlük hayatımızda son derece basit hareketlerle gevşeyebilir ve stresten arınabiliriz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat