Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İstiklal Marşı'nın tarihçesi nedir?

12,895
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

İstiklal Marşı'nın tarihçesi nedir?

23 Nisan 1920 tarihinde Meclis açılmış ve İstiklal Harbi başlamıştır. Türk ordusu Anadolu'yu işgal edenlerle savaşmaktadır. Yunan ordusu ise Ankara yakınlarına kadar ilerlemiştir. Meclis, bu ortamda yeni kurulan Türk Devleti için bir İstiklal Marşı hazırlamak istemiştir. 1920 yılının sonlarında, bu amaçla bir şiir yarışması açılmıştır. Katılımcı yazarlara 6 ay süreyle müddet verilmiştir. İstiklal Marşı'nın belirlenmesi için yapılan yarışmaya 724 şiir katılmıştır. 

O zamanki adıyla Maarif Vekaleti, yani Milli Eğitim Bakanlığı bu şiirleri değerlendirebilmek için bir Değerlendirme Komisyonu kurmuştur. Bu şiirler arasından 6 şiir elemeyi geçip Meclis Matbaası tarafından bastırılmış ve milletvekillerine dağıtılmıştır. Ayrıca kazanan şiir için 500 Lira ödül verilecektir. Bu ödül, o zaman için oldukça iyi bir rakamdır.
 
Maarif vekili olan Hamdullah Suphi, Ankara'da yaşayan ve aynı zamanda milletvekili olan ünlü şairimiz Mehmet Akif Ersoy'dan da bir şiir ister. Bunun üzerine Mehmet Akif Ersoy, "Ben milletvekiliyim, müsabakaya katılamam ama ayrıca bir şiir yazıp size veririm" der. Şair, evinde yazmaya başlar ve kahraman ordumuza ithaf ettiği şiiri bittiğinde, Maarif Vekaleti'ne teslim eder. Böylece yarışmaya yedinci şiir de katılmıştır. 

Müsabaka sonuçlandığında Mehmet Akif Ersoy'un şiiri, meclis kürsüsünden, Maarif Vekili Hamdullah Suphi tarafından büyük bir coşkuyla okunmuştur. Mehmet Akif Ersoy'un şiiri 12 Mart 1921 tarihinde İstiklal Marşı olarak kabul edildi.

İstiklal Marşı şiiri kabul edildikten sonra kürsüden bir kez daha okunmuş ve tüm milletvekilleri ayakta alkışlamıştır. Meclis yetkilileri birkaç gün sonra Mehmet Akif Ersoy'a 500 liralık para ödülünü vermeye geldiklerinde şair para ödülünü almayı reddetmiştir. 

"Ben müsabakaya girmedim. Bu para benim hakim değildir" demiştir. Meclis yetkilileri ısrar ederek, "Bu parayı kasamızda tutamayız. Siz alın. İsterseniz bir yere bağışlayın." demişlerdir. Mehmet Akif Ersoy, bunun üzerine parayı alır ve hastanede yatmakta olan gazilerimize bağışlar.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat