Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İstiklal Marşı'nın anlamı nedir?

27,982
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

İstiklal Marşı'nın anlamı nedir?

Mehmet Akif Ersoy, Türk Milleti'ne cesaret ve tahammül aşılamak ve milli duyguları harekete geçirmek için şiirine "Korkma!" sözüyle başlamıştır ve ilk kıtada Türk Milleti'nin tüm fertlerinin ölmediği sürece bağımsızlığından vazgeçmeyeceğini anlatır. Şair, İstiklal Marşı'nın ikinci kıtasında bayrağımızın kırgın, küskün ve öfkeli halini dile getirmektedir. Şair, üçüncü kıtada "ben" diyor. Aslında kastettiği mana "biz"dir. Türk Milleti adına konuşmaktadır.

Dördüncü kıtada vatanımızı işgale gelen Avrupalılara meydan okunmaktadır. İstiklal Marşı'nın beşinci kıtasında şairimiz  Türk askerine seslenmektedir. Şair, altıncı kıtada ise Türk ordusuna vatanın kutsallığını anlatır. İstiklal Marşı'nın yedinci kıtasında ise şehitlikten bahsetmektedir. Bu vatanın cennet kadar kıymetli olduğunu, şehit olanların ruhu dini inanışımıza göre doğrudan doğruya cennete gideceğini ve şehitlerimiz de bu vatan toprağında yattığı için, vatan toprağının cennetten farksız olduğu kastedilmektedir.

İstiklal Marşı'nın sekizinci kıtasında şair, Allah'a hitap eder. Burada Mehmet Akif Ersoy'un Allah'tan tek dileği, ibadet yerlerinin düşman eline geçmemesidir. Dokuzuncu kıtada ise, yurdumuzdan ezan sesleri yükseldikçe, şehitlerimizin ruhlarının şad olacağından bahsedilir. Ezan sesi sadece yaşayanlara değil, ölülere hatta onların mezar taşlarına bile tesir eden yüce bir anlam taşıdığını vurgulamak ister. Şair, İstiklal Marşı'nın onuncu ve son kıtasında, zafer gününün heyecanını yaşar. Bağımsızlığın Allah'a tapan ve doğruluktan ayrılmayan Türk halkının hakkı olduğunu anlatmaktır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat