Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İstanbul'un Müslümanlar için önemi nedir?

1,719
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

İstanbul'un Müslümanlar için önemi nedir?

İstanbul Müslümanlar için son dereve önemli bir şehirdir. Hendek Savaşı öncesinde, Medine'nin etrafına hendek kazılırken sahabeler kıramadıkları ve yerinden oynatamadıkları bir taşa denk gelir. Bunun üzerine Hz. Muhammed'e haber verilir.

Hendeğin yapımında bizzat bulunan Hz. Muhammed, balyozunu alarak kayaya vurmaya başlar. Hz. Muhammed balyozu kayaya her vurduğunda balyozdan bir kıvılcım çıkar. Bunlara çıngı da denir. Bu kıvılcımların her birinde Allah tarafından geleceğe dair bazı müjdeler iletilir. Hz. Muhammed de bunlara çevresindekilere iletir. Bunlar arasında Doğu Roma yani Bizans'ın ve dolayısıyla İstanbul'un Müslümanlarca fethedileceğine dair bir müjde de var. Bu açıdan İstanbul Müslümanlar için son derece önemlidir.

Bunların yanı sıra bir hadiste Hz. Muhammed'in şöyle dediği rivayet edilir:

"İstanbul ne güzel yerdir; onu fetheden kumandan ne güzel kumandandır; asker, ordu ne güzel ordudur." Bu İstanbul'u fetheden Osmanlı devleti için bir iftihar kaynağı olmuştur.

Osmanlı öncesinde de Müslüman güçlerinin İstanbul'u fethetme girişimi olmuştur. Mesela Abbasiler ve Emeviler de İstanbul'u kuşatmış ancak o dönemde başarılı olunamamıştır. Emevi hükümdarı Yezid, Hicri 81 yılında İstanbul'u fethetmesi için bizzat bir ordu göndermiştir. Bugün Eyüp Sultan ya da Ebu Eyyub El Ensari olarak bildiğimiz Halid İbn-i Zeyd bu ordunun bir parçası olarak İstanbul'a gelen sahabeler arasındadır.

Aslında İstanbul sadece Müslümanlar için değil Hıristiyanlar için de büyük önem taşır. Örneğin Hıristiyanlar Sultan Ahmet Meydanı'ndaki bir noktayı dünyanın merkezi olarak kabul ederler. Ayrıca İstanbul Hıristiyanlar için hac mekanlarından biridir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat