Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İstanbul nasıl fethedildi?

3,927
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

İstanbul nasıl fethedildi?

İstanbul 1453'te Osmanlı Devleti tarafından fethedilmeden önce 20'ye yakın devlet ya da topluluk tarafından 34 kere kuşatılmıştı. Ancak bu kuşatmaların hiçbiri başarılı olmamıştı. Bunda şehrin stratejik yerleşimi ve savunmasının önemli bir rolü vardı. Ayrıca Bizans yani Doğu Roma İmparatorluğu kuşatma altındayken diğer Hıristiyan devletlerden yardım alabiliyor ve kuşatmalar başarısız oluyordu.


Fatih Sultan Mehmet İstanbul'un fethi için için çok büyük hazırlıklar yaptı. İstanbul'un fethi için yapılan hazırlıklar şöyle sıralanabilir: 

Önce doğudaki potansiyel düşmanlarıyla diplomatik yolla bağlantı kurarak doğu tarafını güvence altına aldı. Ayrıca Trakya'ya bir ordu gönderdi. Macaristan'la bir barış anlaşması yaptı. Böylece Bizans Batı'dan yardım alamayacaktı. Fatih Sultan Mehmet denizden gelecek yardımları da kesmek için de Ege Denizi'ne donanma yerleştirdi. 

Kuşatma için Edirne'de devasa büyüklükte toplar döktürüldü.  Bu toplara şahi adı verilir. Bu dev toplarla İstanbul'un dayanıklı surları aşılacaktı. Ayrıca Haliç'e de bir donanma indirildi. Haliç girişinde dev bir zincir gerili olduğu için gemiler buraya giremiyordu.  Bu nedenle gemiler Haliç'e kara üzerinden nakledildi.

Elbette Bizans da kuşatmaya karşı hazırlık yapıyordu. Surlar güçlendiriliyordu ve İstanbul için erzak depolanıyordu. 

Kuşatma Nisan ayı sonlarında başladı. Fatih Sultan Mehmet İstanbul'u karadan ve denizden yoğun bir ateşe tuttu. 29 Mayıs 1453'te İstanbul düştü ve Fatih Sultan Mehmet ordusu ile birlikte şehre girdi.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat