Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İslam'da 32 farz nedir?

2,511
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

İslam'da 32 farz nedir?

İslam'da 32 farz diye bir kavramdan bahsetmek mümkün değildir. Fakat bu kavram iman ile İslam'ın şartlarını bir araya getirdiğimizde oluşan sayıdır. Bunun dışında asla İslam'da 32 farz vardır denilemez.

32 farz bazı ibadetlerin ve inanç esaslarının bilinmesini sağlayan, halk arasında öğrenilmesini kolaylaştıran bir tanımlama yöntemidir. İslam'ın 6 adet iman esası vardır. Allah'a, peygamberlere, meleklere, kitaplara, hayra, şerre, kadere ve ahiret inancına inanmak gibi esaslardır. 

İslam'ın iman esaslarının yanında İslam'ın 5 şartı da 32 farz arasında gösterilebilir. İslam'ın 5 şartından biri olan namazın da 12 farzı vardır. Namaza başlarken Müslümanların alması gereken abdest de gözden kaçırılmamalıdır. Abdestin de 4 farzı vardır. Abdestin suyla alınamadığı zamanlarda uygulanan teemmümün de 2 farzı vardır. 

Oruç tutmanın, namaz kılmanın, abdest almanın farzları, İslam'ın şartları ve İslam'ın iman esasları ile birleştirildiğinde ortaya 32 farz çıkar. Halk arasında 32 farz olarak öğrenmek daha kolaydır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat