Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İslam'a göre nikah nasıl kıyılır?

9,633
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

İslam'a göre nikah nasıl kıyılır?

İslam'da nikahın belli şartları vardır. Evlenecek kişilerin birbirleri ile evlenmelerine engel olacak bir akrabalıkları olmaması gerekir. İslam'da öz ya da üvey birince derece akrabalarla ve doğrudan kan bağı olan kişiler birbirleri ile evlenemez. Bu kesinlikle yasaklanmıştır. 

İslam'a göre bir çiftin nikahlanabilmesi için mutlaka bir imam önünde olmaları gerekmez. Dini bilgisi olan, saygı duyulan bir tanıdık nikah kıyabilir. Dini nikahın tanıdık bir kişi tarafından kıyılması evlilik süresince de çiftin yanında bulunması ve oluşacak sorunlara müdahale edebilmesi açısından yararlıdır. Baba, dayı, dede, ya da çevreden sevilen ve sayılan bir komşu, öğretmen bunu yapabilir. 

İslam'da iki kişinin nikahlanması için nikah sırasında birarada olması ya da en azından şahitlerin de şahitlik edebilecekleri şekilde başka birine açıktan vekalet vermesi gerekir. Evlenecek kişiler olmadan ve açık vekalet verilmeden başkaları tarafından gıyabında kıyılan nikah İslam'ın hukuk anlayışına uygun değildir ve geçerli de sayılmaz. 

Nikah kıyılırken abdestli olunması tavsiye edilir. Nikah sırasında gelinin başını örtmesi şart değildir. Günlük hayatında örtünmüyorsa nikah sırasında da örtünmesi şart değildir. Örtünme nikahın şartları arasında yer almaz. Taraflar ve şahitler hazırsa, nikahı kıyacak kişi bir dua eder. Tarafların rızası sorulur. Şahitlerin şahitliği alınır ve nikah kıyılır. Mümkünse Kuran okunur. Mehir belirlenir ve nikah kıyılır. 

Bundan sonra çift resmi nikah olmasa bile kişiler ve Allah nazarında evli kabul edilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat