Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İslam'a göre caiz olmayan nikah türleri nelerdir?

1,005
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

İslam'a göre caiz olmayan nikah türleri nelerdir?

İslam'da nikah tek tiptir. Taraflar karşılıklı oturur. Bir büyüğün veya saygı duyulan birinin huzurunda en az iki şahidin huzurunda birbirlerini eş olarak kabul ettiklerini belirtir. Nikah budur. Mehir ise sonraki dönemlerde istenen veya gerek duyulan bir anda belirlenebilir.

Ancak dini nikah adı altında uygulanan başka ve çok doğru olmayan uygulamalar da vardır. Bu nikahlar İslami gibi gösteriles de dini, kişisel ve toplumsal birçok sıkıntıya neden olabilecek niteliktedir. Ancak İslam ülkelerinde uygulanan her şeye İslami denemez. Bunlara bir örnek misyar nikahıdır. Oota Doğu'da bazı yerlerde uygulanır. Son derece yanlış bir uygulamadır. Erkeklerin aile ilişkisi yaşamayacağı kadınlarla cinsel birliktelik amacıyla nikah kıymasıdır. Bu caiz değildir.  

Berdel olarak bilinen nikah da dinen caiz değildir.  Muta nikahı da cinsel birliktelik için kıyılan süreli nikahlardır ve süreli olduğu için aslında kesinlikle kabul görmez. 

Gizli kıyılan nikahlar da dinen caiz değildir ve geçerli sayılmaz. Şahitsiz ya da şahitli olsa bile çevreden gizlenen nikahın durumu tartışmalı olur. Babadan, anneden, kardeşlerden habersiz nikah olmaz yorumları da vardır. Çünkü toplumsal sorunlara neden olur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat