Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Isı pompası nedir?

28,468
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Isı pompası nedir?

Havadan suya ısı pompası aslında doğada mevcut olan, ancak sıcaklığı düşük olduğu için kullanamadığımız enerjiyi, sıcaklığını yükselterek kullanmamızı sağlar. 

Isı pompaları, enerji kaynaklarına göre hava kaynaklı, toprak kaynaklı ve su kaynaklı olarak üç temel grupta incelenebilir. Bu videomuzda hava kaynaklı ısı pompalarına değineceğiz.

Doğal enerji kaynaklarından en kolay bulunanı havadır. Hava kaynaklı ısı pompası basit olarak, dışarıdaki havanın içinde mevcut olan düşük sıcaklıktaki ısı enerjisini cihaz içerisindeki soğutucu akışkan üzerine alır, ardından az miktarda elektrik enerjisi kullanarak akışkanın sıcaklığını, ısıtmada kullanılabilir seviyelere çıkartır. Isı pompası ile üretilen ısıtma enerjisinin yaklaşık 4'te 3'ü havadan elde edilen çevre enerjisidir.

Elde edilen ısının iç ortamda dağıtılması işlemi ise en kolay su kullanılarak yapılır. Yani kombide olduğu gibi önce suyu ısıtırsınız. Sonra, bu sıcak suyu ısıtılması istenen yere pompalarsınız ve oradaki radyatörlerin içinden geçirerek ortamı ısıtırsınız. Isı pompası dışarıdaki havadan çektiği ısı enerjisini suya aktarır ve sonra da bu sıcak suyu tesisat ve radyatörlerin içerisinde dolaştırır. 

Isı pompası çalışma şekli gereği, dışarıdaki havadan ısıyı çekebilmek için dış mekanda bulunması gereken bir dış ünite ve sonrasında ısıtılmış suyu içerideki tesisatta dolaştıracak pompayı da ihtiva eden bir iç üniteden oluşur. 

Ayrıca ihtiyaç duyulursa bu sisteme sıcak kullanım suyu hazırlamak için bir boyler, yani iyi yalıtılmış ve kullanım suyunu depolayacak bir sıcak su tankı da eklenebilir.

Buderus Çağrı Merkezi: 444 5 474

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat