Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İş kazalarında maddi manevi tazminat nasıl alınır?

5,159
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

İş kazalarında maddi manevi tazminat nasıl alınır?

İş kazası geçirdim, maddi ve manevi tazminat talep etme hakkım var mıdır?

Belli koşullar sağlandığı takdirde, iş kazası tanımına uyan bir kaza geçirmiş iseniz işverenden bu yöne maddi ve manevi tazminat talep edebilirsiniz. Ancak öncelikle iş kazasını tanımlamakta fayda vardır. Sigortalı çalışanın işyerinde bulunduğu sırada veya yapmakta olduğu bir iş nedeniyle, işyeri dışında ve görevli olarak işyerinden başka bir yere gönderildiğinde meydana gelmek suretiyle sigortalı çalışanı bedenen ve/veya ruhen engelli hale getiren olaya ?iş kazası? denir.

İş kazasının meydana gelmesiyle birlikte işçi ve işverenin bazı yükümlülükleri vardır.
- İş kazasıyla birlikte sağlık müdahalesi gerçekleştirilmelidir. 
- İşyeri kaza raporu düzenlenerek, tutanağa iki (2) şahit adı yazılmalı ve imzaları alınmalıdır. 
- Kaza, bağlı bulunan kolluk birimine (Emniyet veya Jandarma) bildirilmelidir.
- Kaza, bağlı bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu Birimine bildirilmelidir.

İşçi veya işçinin yakınlarının işverene karşı açabileceği davalar maddi ve manevi tazminat davalarıdır. Maddi tazminat davasının konusunu; tedavi giderleri, iş göremezlik sebebiyle oluşan gelir kaybı ve ölümlü iş kazalarında destekten yoksun kalma tazminatı oluşturur. İşçinin iş kazası sonucu yaralanması ve bedensel zarar görmesi halinde ise tedavi giderleri, bu sürede uğradığı kazanç kaybı; çalışma gücünün azalmasından ya da yitirilmesinden doğan kayıpları; ekonomik geleceğin sarsılmasından doğan kayıpları işçi, tazminat olarak isteyebilir. 

Manevi tazminat davalarının konusunu, bir haksız fiil sebebiyle ilgili kişilerde oluşan manevi yıpranma oluşturur. İş kazası durumunda, manevi yıpranma, elem, keder, üzüntünün kaynağı iş kazasıdır. Esasen iş kazası eğer işverenin kusurundan ileri gelmemişse, işverenden manevi tazminat talebinde de bulunulamayacaktır. İşvereni manevi tazminat ödeme yükümlülüğü altına sokan, gerekli önlemleri almamış olması sebebiyle bir iş kazasının meydana gelmesi ve bu kaza sebebiyle bir çalışanın vücut bütünlüğünün zarara uğramasıdır. İş kazası geçirmeniz durumunda maddi taleplerinize ilişkin açacağınız davaların yanında işveren ve ilgili diğer kimseler aleyhine manevi tazminat davası da açabileceğinizi unutmayın.

Son olarak belirtmemiz gerekir ki, iş kazası tazminat davalarında, haklarınızı öğrenmek ve haklarınızı alabilmek için uzman bir hukukçuya danışmanız önemlidir. Konu hakkında daha detaylı bilgiyi Avukat Mehmet Murat Toprak ile hazırladığımız videomuzdan öğrenebilirsiniz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat