Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İş hijyeni ve iş hijyeni ölçümü nedir?

3,432
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

İş hijyeni ve iş hijyeni ölçümü nedir?

İş hijyeni; işyerinde oluşan, çalışanın sağlık ve iyilik halini etkileyen, çalışanlar ve toplumdaki bireyler arasında önemli ölçüde huzursuzluk ve verimsizlik yaratan işyeri ortam tehlikelerini ve risklerini; belirleme, kontrol altına alma, kontrol stratejilerini geliştirme ve izleme faaliyetlerini içeren iş sağlığı bilim dalıdır. 

İş hijyeni ile tüm çalışanların fiziksel, ruhsal ve sosyal iyilik hallerini en yüksek düzeye getirmek ve bu düzeyi sürdürmek, çalışma ortamı ve çalışma koşullarının yol açabileceği sağlık sorunlarını ortaya koymak ve sağlığı bozabilecek her türlü etkene karşı çalışanları korumak ve işyerlerinde teknik korunma önlemleri alarak kişisel etkinliğin-konforun sağlanması, çalışma ortamında bulunan sağlık risklerine karşı teknik tedbirler dahil korunma tedbirlerinin alınması hedeflenir. 

Sağlığı tehdit eden faktörleri kimyasal, biyolojik, fiziksel ve ergonomik faktörler olarak sınıflandırabiliriz. Bu faktörlerden kısaca bahsedecek olursak eğer, çalışma ortamında meydana gelen ya da kullanılan zehirli veya tahriş edici maddeler ve bunlardan oluşan gaz, buhar, sıvı, katı toz veya bunların karışımları kimyasal faktörlere; bakteriler, virüsle, mantarlar, küfler, böcekler, parazitler vb. etkiler biyolojik faktörlere; aşırı gürültü, titreşim, ışın saçan enerji, olağan dışı sıcaklık değişimlerine maruz kalma durumları fiziksel faktörlere;  tekrarlanan hareketler, ağır kaldırma, uygunsuz veya statik duruş, yorgunluk, aşırı güç uygulama, monotonluk ve aşır iş yükü gibi etkenlerde ergonomik faktörlere örnek verilebilir. 

İş hijyeni uygulamasının temel amacını bu faktörler çerçevesinde değerlendirecek olursak, iş ve işin yürütümü ile ortaya çıkan bu ve benzeri etkenleri tanımlamalı ve onların insan sağlığını hangi yönde ve nasıl etkilediklerini bilmeliyiz. Bu bağlamda deneylerle bu zararlıların miktarlarını ve aynı zamanda insanların sağlığını etkileme düzeylerini saptayabilmek gerekmektedir. 

İş hijyeni ölçümleri ile çalışma ortamında bulunan, çalışanların sağlığını olumsuz yönde etkileyebilecek her türlü fiziksel ve kimyasal etkenlerin nicelik ve nitelik tayini yapılır. Meslek hastalıkları ve iş kazalarının minimize edilebilmesi için işyerlerindeki zararlı etkenlerin tespiti son derece önemlidir.  

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat