Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İş hijyeni ölçümlerini kimler yapabilir?

1,371
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

İş hijyeni ölçümlerini kimler yapabilir?

İşveren, mevzuat gereği işyerinde yaptıracağı iş hijyeni ölçüm, test ve analizlerini çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı tarafından 20.08.2013 tarihinde 28741 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmış iş hijyeni ölçüm, test ve analizi yapan laboratuvarlar hakkında yönetmeliğe göre yetkilendirilmiş laboratuvarlardan seçmelidir. 

Yönetmelik gereği Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş laboratuvarlardan başka kişi veya kurumlar bu ölçümleri gerçekleştiremez. Yetkili laboratuvar tarafından yapılan her bir iş hijyeni ölçüm, test ve analizine ait sonuçlar, doğru, açık, kesin, tarafsız ve iş hijyeni ölçüm, test ve analiz metotlarında belirtilen bütün özel talimatlara uygun bir şekilde rapor haline getirilir. 

İşyerinin iş hijyeni ölçüm, test ve analizi yapılan bölümleri ve buralarda yapılan işler raporlarda açıkça belirtilir. Kişisel maruziyet tespitlerinde tespitin yapıldığı kişinin adı, unvanı ve yaptığı iş raporlarda yer alır. Kişisel maruziyet ölçümleri sonucunda çıkan sonuçlar raporlarda mesleki maruziyet sınır değerleri ile kıyaslanır.  Ancak işyerlerinde gerçekleştirilen ortam ölçümleri sonuçları mesleki maruziyet sınır değerleri ile kıyaslanamaz. 

İşveren, yapılan ölçümler sonucunda kaynağa yönelik, ortama yönelik veya kişiye yönelik kontrol tedbirleri alarak bu faktörleri yok edecek veya sağlık için kabul edilebilir düzeye indirecek proses yöntemler uygulayarak sağlamalıdır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat