Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İş hijyeni ölçümleri neleri kapsar?

1,460
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

İş hijyeni ölçümleri neleri kapsar?

İş hijyeni ölçümleri paramatre kapsamı olarak kimyasal faktörler ve fiziksel faktörler olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Biyolojik faktörler iş hijyeni ölçümleri kapsamına girmez.  Kimyasal faktörler kapsamına giren ölçüm parametrelerinin başlıcaları uçucu organik bileşikler, formaldehit, inorganik asitler ve ağır metaller olarak adlandırılabilir. Fiziksel faktörleri kapsayan ölçüm parametrelerinden bahsedecek olursak eğer bunları gürültü, termal konfor, aydınlatma, titreşim, toz ve aerosol ölçümleri olarak gruplandırabiliriz. Bu faktörlerin tespiti direkt ölçüm ile veya numune alarak ve sonrasında analiz edilerek yapılmaktadır. 

İş hijyeni ölçümleri; kan idrar vb. analizleri, makine veya ekipman testi veya sağlık taraması demek değildir. İş hijyeni bizlere yapılan ölçümler sonucunda sağlığı etkileyen faktörlerin tespitini, bu faktörlerin etkilerinin değerlendirilmesini ve koruma tedbirlerinin geliştirilmesini ve uygulanmasını sağlar. Unutmamalıyız ki kontrol altına alınmayan faktörler meslek hastalığı sebebidir ve ölçülemeyen faktörler kontrol altına alınamaz. 

Söz konusu faktörlerin ölçümleri iki türde gerçekleştirilebilir ve bu türler kişisel maruziyet ölçümü ve ortam ölçümü olarak adlandırılır. Kişisel maruziyet ölçümleri yapılan işin çeşidi, maruz kalınan faktörü ve maruziyet süresi dikkate alınarak yapılan ölçümlerdir. Ortam ölçümleri ise işin sürekli yapılmadığı çalışma ortamlarında, gerekiyorsa çalışanların işyerinde maruziyetlerinin değerlendirilmesi için kullanılan ve maruziyetin en yüksek olabileceği sabit bir noktadan alınan ölçümlerdir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat