Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İş ekipmanlarına periyodik muayene nasıl yapılır?

2,119
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

İş ekipmanlarına periyodik muayene nasıl yapılır?

Periyodik muayeneler hidrostatik testler, ağırlık testleri, görsel testler, tahribatsız muayeneler ve cihazlarla tespitler şeklinde muayene edilmektedir.

Hidrostatik testler için basınçlı ekipmanın giriş çıkış vanaları, emniyet ventili bağlantısı işletmeye giden hatlardan ayrılır ve flanş ya da kör tapa kullanılarak körlenir. Tank, en üst noktasından taşıncaya kadar test akışkanı ile doldurulur. En yaygın olarak kullanılan test akışkanı maksimum 25 0C'de sudur. Tamamen test akışkanı ile doldurulan tanka basınçlandırma için test pompası bağlantısı yapılır. Yavaş yavaş test akışkanı tankın içine basılır. Maksimum işletme basıncının 1.5 katı oluncaya kadar bu işleme devam edilir. Bu basınç kalibrasyonu ve ara doğrulamaları yapılmış bir manometreden takip edilir. Basınçlandırılan tank 30 dk boyunca basınçta bırakılır. Test sonunda tankın herhangi bir noktasından kaçak olmadığı gözle kontrol edilir.

Ağırlık testleri için kaldırma iletme ekipmanının tipine göre ve standartlarda belirtilen şartlara göre ağırlık testine tabi tutulur. vinç, caraskal ve hidrolik kaldırıcılar için kapasitelerinin 1,25 ve 1,1 katı temin edilir ve yeterli süre bu yükte tutularak test edilir. Forklift, mobil vinç ve Kule vinç gibi kapasite denge diyagramına sahip iş ekipmanları kapasite denge diyagramında belirtilen yükler ile test edilir. Araç kaldırma lifti ise 1,5 katında temin edilen ağırlık ile test edilmektedir.

Hidrostatik test yapılamayan basınçlı ekipman veya tesisatlar için tahribatsız muayene yöntemlerinden en genel olarak manyetik parçacık, penetrant ve ultrasonik kalınlık ölçümü yöntemlerinden biri veya birkaçı ile test edilir. Herhangi bir yöntem ile kesin kanaat getirilemeyen muayenelerde, muayene uzmanı, ekipmanın muayenesi için farklı bir yöntem önerebilir.

Yangın tesisatları hidrostatik test ile ve ayrıca havalandırma tesisatları gibi görsel kontroller yapılarak muayene edilmektedir.

Elektrik tesisatları, topraklama ölçümleri ve paratoner testleri ise hem görsel hem de test cihazı kullanılarak muayene yapılmaktadır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat