Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

iPhone'un pil ömrü nasıl uzatılır?

17,061
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

iPhone'un pil ömrü nasıl uzatılır?

Olmadık zamanlarda şarjının bitmesi ya da şarjının her an bitebileceği endişesi iPhone kullanıcılarının en büyük sıkıntılarından biri.

Ortalama bir kullanıcının elinde, iPhone'un her gün en az bir kez şarj edilmesi gerekiyor. Hatta bazen cihazın gün içinde birkaç kez şarj edilmesi gerekebiliyor. iPhone'un şarj süresi kullanıcının mobil internet kullanımı, oyun oynama ve uygulamaları kullanma yoğunluğuna göre çok daha azalabiliyor.

Gerektiği zamanlarda iPhone'un şarj süresini uzatmak için uygulayabileceğiniz birkaç basit yöntem var. İşte onlardan bazıları:

- Kullanmadığınız zamanlarda Wi-Fi ve Bluetooth'u kapatın. Kablosuz ağları açıp kapatmak için ayar menüsüne girip çıkmak zahmet verici olsa da yapacağınız güç tasarrufu buna değebilir.
- Sürekli kullanmanız gerekmeyen lokasyon servislerini kapatın. Ayarlar bölümündeki gizlilik menüsünde "konum servisleri" mevcut. Bu servisi kullanmasına izin verdiğiniz birçok uygulama olduğunu fark edeceksiniz. Gereksiz olanları ya da kullanmadıklarınızı kapatın. 3 ayda bir açtığınız bir uygulamanın nerede olduğunuzu bilmesine gerek var mı?
- Otomatik saat dilimi ayarlamayı iptal edin. Konum servisleri menüsüne girmişken sayfanın en altına inip Sistem Servisleri'ne tıklayın. Buradan Otomatik Saat Dilimi ayarlama seçeneğini kapatın. Bu bölüme girdiğinizde Konum tabanlı iAd'ler ile Tanılar ve Kullanım'ı da iptal ederseniz şarj ömrünüze ömür katmış olursunuz.
- Otomatik veri almaktan vazgeçmek de pil tasarrufu için önemli bir ayrıntı. Yeni e-postaların gelip gelmediğini iPhone sürekli otomatik olarak kontrol edebilir. Ancak bunun pilinizi bitiren önemli bir kalem. Şarjınızın daha uzun süre gitmesini istiyorsanız veri alma ayarını manuel hale getirin. Bunu yapmak için Ayarlar bölümü altındaki Mail ayarlarından yapabilirsiniz.
- Ekran parlaklığını azaltın. Otomatik parlaklık ayarını açmanız faydalı olacaktır. Ancak bunu yaparken parlaklık ayarını olabildiğince düşürün. Ekran size karanlık gelse de bunu yapmanız şarj ömrünü önemli oranda uzatacaktır.
- Siri'yi kapatın. Siri ne yazık ki Türkçe'yi desteklemiyor. Dahası İngilizce bilseniz bile Türkiye'de yaşıyorsanız Siri'nin birçok önemli özelliğinden yararlanamıyorsunuz. Eğer siz de Siri'ye hiç soru sormuyorsanız, ayarlar ekranından bu özelliği rahatlığıyla kapatabilirsiniz.
- Ekran kilidini devreye sokun. Ekranın belli süre içinde kendini kilitleyip, kararttığından emin olun. Süreyi ne kadar kısaltırsanız, piliniz o kadar uzun ömürlü olacaktır.
- iPhone'u sıcakta bırakmayın. iPhone'un yüksek ısı altında daha çabuk pil harcadığı biliniyor. Onu sıcak alanlardan, özellikle de yaz aylarında güneşten uzak tutun.
- Şarkı Equalizer'ını kapatın. Ayarlar bölümündeki Müzik menüsü altında bulunan bu ayarı kapatmanız pil ömrünün uzamasını sağlayacaktır.
- Reklam takibini sınırlayın. Ayarlar/Genel/Hakkında/Reklam rotasında ilerleyin. Buradaki Reklam Takibini Sınırla seçeneğini açın. Böylece reklam servislerinin gün içinde sürekli sizin konumunuzu takip etme çabalarını sınırlamış olacaksınız.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat