Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

iPhone ya da iPad'de düşey ekran kilidi nasıl aktif hale getirilir?

22,774
kez izlendi
Puan: 3.75 / 5
Detaylı Açıklama

iPhone ya da iPad'de düşey ekran kilidi nasıl aktif hale getirilir?

iPhone ya da iPad'ler kullanıcının cihazı tutuş şekline göre ekranı otomatik olarak yatay ya da dikey konumlandırabiliyor. Ancak, her iki cihazın da eksen algılayıcıları çok hassas ve bazen kullanıcı ekranın dönmesini istemese bile cihazın bu özelliği devreye girerek ekranı çevirebiliyor. Ekranın olur olmaz zamanlarda konum değiştirmesini engellemek için ise düşey yön kilidini aktif hale getirmek gerekiyor.

İşte iPad ya da iPhone'larda düşey ekran kilidini açıp kapamanın yolları:
- iPhone'da düşey ekran kilidini aktif hale getirmek önce cihazın "home" tuşuna hızlıca iki kez tıklayarak son kullanılan uygulamaların listelendiği multitasking menüsünü açmak gerekiyor. Bunu yaptığınızda ekranın altında çalışan uygulamaların ikonları çıkacaktır.
- İkonların olduğu yere dokunup parmağınızı sağa doğru çekin. Burada karşınıza müzik uygulamasının kontrol paneli çıkacaktır.
- Panelin en solundaki yuvarlak ok şeklindeki simge düşey ekran kilidini açıp kapatmaya yarar. Buna bir kez dokunduğumuzda devreye girer. Kilidin devreye girdiğini ortasında beliren kilit simgesinden anlayabilirsiniz. Aynı simgenin daha küçüğü ekranın sağ üst köşesindeki şarj göstergesinin yanında da belirecektir.
- Kilit devredeyken hangi uygulamayı kullanırsak kullanalım, cihazı çevirdiğinizde ekran hareket etmeyecektir.
- Kilidi kapatmak için aynı adımları takip etmeniz yeterli.
- Eski iOS sürümlerinde böyle bir ayar bulunmadığını da hatırlatmakta fayda var.

Bazı durumlarda acemi kullanıcılar cihazlarını kurcalarken düşey yön kilidini farketmeden aktif hale getiriyor. Kilit aktif olduğu için cihazın gerektiği durumlarda ekranını döndürmemesi bir arıza olarak adlandırılabiliyor. Bu nedenle, eğer iPhone ya da iPadinizin ekranı tutuş şeklinize göre otomatik konumlanmıyorsa, bu özelliğin devrede olup olmadığına bakabilirsiniz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat