Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

iOS 7 iPhone'u yavaşlatıyor mu?

13,897
kez izlendi
Puan: 4.79 / 5
Detaylı Açıklama

iOS 7 iPhone'u yavaşlatıyor mu?

Apple'ın majör değişiklikler içeren iOS sürümleri, eski iPhone modellerinde istenen verimlilikte çalışmayabiliyor. Çünkü işletim sisteminin her yeni versiyonu daha fazla sistem kaynağı gerektiriyor.

Örneğin, iPhone 3G, iOS 5 ve bunun sürümleri ile sorunsuz ve gayet akıcı bir şekilde çalışıyordu. Ardından iOS 6 yayınlandı. iPhone 3GS iOS 6'yı destekliyordu ancak güncel işletim sisteminin birçok özelliği cihazda çalışmıyordu. Ayrıca cihazın akıcılığı azalmış, menü geçişleri arasında takılmalar ve uygulamaların açılması ile ilgili sıkıntılar ortaya çıkmıştı.

Apple Eylül 2013'te iOS 7'yi yayınladı. Bu sürüm eski sürümlere göre ciddi tasarım ve kullanım değişiklikleri içeriyor. iOS 7'deki sistem kaynağı ihtiyacı 3GS gibi iPhone versiyonlarının karşılayamayacağı kadar yüksek. Apple bu nedenle yazılımın güncel versiyonunun iPhone 4'ten eski cihazlara kurulmasına izin vermiyor. Çünkü daha eski cihazların donanımı yetersiz ve iOS 7'yi sağlıklı bir şekilde çalıştıramıyor.

Öte yandan eski iPhone modellerde yaşanan bu durum iPhone 4 ve 4S gibi modellerde de yaşanacak. Örneğin iPhone 4, iOS 6 ile süper olmasa da akıcı bir şekilde çalışabiliyordu. Ancak iOS 7 ile olan birlikteliği için aynı şeyi söylemek zor.

iOS 7, iPhone 4 ile kullanıcıların beklediği kadar akıcı bir şekilde çalışmıyor. Telefonu güncellerken bunu bilmekte fayda var.

Özellikle sayfalar ve uygulamalar arasında geçiş yaparken ve arama yaparken takılmalar oluyor. iPhone 4S ise iPhone 4'e göre daha sorunsuz denilebilir.

iPhone 4S'in akıcılığında küçük bir aksama var. Mesela telefon defteri ve arama kaydı eskisi kadar seri gelmiyor. Ancak bu kullanımda doğrudan bir sorun yaratmıyor. Aksine kullanım daha keyifli hale bile geliyor denilebilir.

iPhone 5 için halihazırda bir sorun yok. iPhone 5 ile iOS 7 gayet sağlıklı bir şekilde çalışıyor. iPhone'un 5C ve 5S modelleri ise, piyasaya zaten iOS 7 işletim sistemi ile çıkmış durumda.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat