Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İnternette sitelere erişim yasağı nasıl uygulanacak?

19,393
kez izlendi
Puan: 4.43 / 5
Detaylı Açıklama

İnternette sitelere erişim yasağı nasıl uygulanacak?

Yeni kanuna göre kişilerin özel hayatlarının gizliliğini ihlal eden verileri yayınlayan internet sitelerine erişim engellenebilecek. Bu konuda yetkili kurum Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı, yani TİB olacak.

Özel hayatın gizliliğinin ihlali
Yasaya göre internet ortamında yapılan yayın nedeniyle özel hayatının gizliliğinin ihlal edildiğini iddia eden kişi, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'na doğrudan başvurarak erişimin engellenmesini isteyebilecek. TİB de bunun üzerine ilgili siteye erişimi durdurma kararı alacak. Karar erişim sağlayıcı kuruluşlar tarafından en geç dört saat içinde uygulanacak.

Önce erişim engeli sonra mahkeme kararı
Bu durum internet sitesine sakıncalı içeriği kaldırması için uyarı bile yapılmaması anlamına geliyor. Bu sayede herhangi bir savunma hakkı bile verilmeden site kapatılacak. Yani, site sakıncalı içerik bulundurduğunu kapatıldıktan sonra ancak anlayabilecek.

Erişim engelinin kaldırılması
Bu arada TİB'in kapatma kararı aldıktan sonra 24 saat içinde bu kararını destekleyen bir mahkeme kararı çıkarması gerekiyor. Mahkeme bu yönde karar vermezse kapatma kararı uygulanamayacak. Sistemin pratikte işleyip işlemeyeceği ya da nasıl işleyeceği zamanla ortaya çıkacak. TİB'in mahkemeye başvurmaması durumunda ise engelleme kararı otomatik olarak yürürlükten kalkacak.

Yasaya göre Erişim Sağlayıcıları Birliği adında yeni bir oluşum kurulacak. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) ile bilgi paylaşımı ve yaptırımlar konusunda işbirliği yapmayan erişim sağlayıcıları hizmet veremeyecek.

Kullanıcı bilgilerinin saklanması
Erişim sağlayıcıları ayrıca kullanıcıların trafik bilgilerini iki yıla kadar saklamakla yükümlü olacak. Buna göre, kullanıcıların "IP adresi, verilen hizmetin başlama ve bitiş zamanı, yararlanılan hizmetin türü, aktarılan veri miktarı ve varsa abone kimlik bilgileri" 2 yıl boyunca saklanacak ve gerektiğinde devletin bilgisine açılabilecek.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat