Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İnsan neden depresyona girer?

93,865
kez izlendi
Puan: 4.81 / 5
Detaylı Açıklama

İnsan neden depresyona girer?

Depresyon tek bir hastalık olarak nitelendirilemez. Geniş bir yelpaze içerisinde ele alınması gerekir ve çeşitli tipleri vardır. Ama ruhsal hastalıklar içerisinde kalıtsallığı en çok gösterilen rahatsızlıklardan bir tanesidir.

Yaşanan olaylar, kişisel yatkınlık, özellikle kişilik özellikleri, kişinin biraz obsesif dediğimiz titiz, duyarlı, hassas özellikler taşıması depresyona görmeyi kolaylaştırır. Ancak sadece genetik özellikler yeterli değildir. Çünkü genetik özellikler uygun ortam bulmazsa ortaya çıkmazlar.

Alkol ve sigara tüketimi artabilir

Bu nedenle yaşam olayları bunda oldukça önem taşır. Alkol ve sigara depresyona yol açmaz ama depresif durumlar ya da depresif eğilim alkol ve sigara kullanımını beraberinde getirebilir.

Depresyonla beraber zaten özellikle alkol bağımlılığını oldukça sık görüyoruz. Ancak alkol kullanımı depresyonu artıran bir faktördür. Kişinin rahatlamasını sağlamasına rağmen, daha sonraki dönemde örneğin kişi alkol aldığında rahatlar, ertesi sabah kalktığında ise kendisini daha fazla depresif hisseder.

Bahar ayları, depresyon zamanı

Depresyonun mevsimlerle ilişkisi tabii ki vardır. Özellikle bahar aylarında depresyonda bir artış veya bunun tam karşıtı olan mani dediğimiz aşırı hareketlilik durumlarında bir artış ortaya çıkmaktadır.

İlkbahar ve sonbaharda depresif durumlarda artış mutlaka ortaya çıkar ve tekrarlayıcı bir rahatsızlık olduğu için de bu dönemlerde mutlaka devam edilmesi gerekmektedir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat