Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İnmemiş testis mutlaka tedavi edilmeli mi?

17,608
kez izlendi
Puan: 4.87 / 5
Detaylı Açıklama

İnmemiş testis mutlaka tedavi edilmeli mi?

Testisin normalde bulunması gereken yerde olmayıp hala kasık kanalında olmasına inmemiş testis denir. İnmemiş testisin mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

İnmemiş testis için doğru teşhis konulması önemlidir. Testisin inmesi bir süreç içinde gerçekleşir. Bu yüzden bebek doğar doğmaz ameliyat yapmak doğru değildir. Bir süre testisin inmesi beklenir. Testis kendiliğinden inerse ameliyata gerek kalmaz.

8 - 12 ay arasında bebek takip edilmeli ve testisin inişi kontrol edilmelidir. Testisin iniş durumuna göre ameliyat kararı verilebilir.

Testis vücut ısısından 3 derece soğuk olmalıdır. Testis karın içinde veya kasık kanalında olursa ya da yumurtalığa tam olarak oturmazsa ısısı vücut ısısı ile aynı olur. Bu, yumurtanın iç yapısının bozulmasına neden olur. Testisin iç yapısının bozulmasını önlemek için ameliyat ile testisi serin olan yumurtalıkların içine getirmek gerekir.

İnmemiş testis çocuğun günlük yaşamını etkileyecek bir soruna yol açmaz ancak ameliyat edilmezse zaman içinde testis tamamen kaybolur. Testisin kaybolması ileriye dönük birtakım şikayetlere neden olur. Testisin tamamen yok olması erkekte kısırlık meydana getirir. Testislerinin olmaması bireyi psikolojik yönden de etkileyecektir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat