Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İleri evre kanserler için sıcak kemoterapi (HIPEC) nasıl uygulanır?

14,573
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

İleri evre kanserler için sıcak kemoterapi (HIPEC) nasıl uygulanır?

Karın içinde ciddi yayılmış kanserler, periton dediğimi karın içi zarını tutmuş kanserler ki bunlar bütün organlara yayılabilir çünkü karın içindeki periton yalnızca karın ön duvarını örtmekle yetinmez, aynı zamanda organların da üzerini örttüğü için bütün karın içindeki organlar tutuluma adaydır. Dolayısıyla bu evreye yayılmış hastalarda sıcak kemoterapi (HIPEC) dediğimiz uygulama eklenmelidir. 

Sıcak kemoterapi uygulaması basit bir uygulama değildir. Sıcak kemoterapi (HIPEC) uygulamasından önce hastalara ciddi bir kanser cerrahisi uygulanır. Sıcak kemoterapi uygulaması 3 basamaklı bir tedavidir. 

- Radikal cerrahi
- Karın içine sıcak kemoterapi (Hyperthermic Intraperitoneal Chemotherapy | HIPEC) uygulaması
- Sistemik kemoterapi

Uzun ve zor bir ameliyat olan kanser cerrahisi 6 -10 saat sürebilir. Bu ameliyatta ciddi bir tümör temizliği yapılır. Bu cerrahinin hemen ardından hasta uyanmadan yine ameliyat masasında özel bir cihazla ısıtılmış kemoterapi solüsyonu karın içine verilir. Uygulanan ilaca göre 30 dakika ile 1,5 saat arasında sürer. 

Sıcak kemoterapide sıcağın etkilerinden faydalanılır. Anında, direkt olarak karın içine kemoterapi yapılır. Sıcak kemoterapi (HIPEC) uygulamasının direkt tümör hücrelerini öldürücü etkisi vardır. Ayrıca sıcağın, kemoterapik ajanın tümör hücrelerine nüfuz etme, öldürme etkinliğini artırma etkisi bulunur. Buna ek olarak sıcak kemoterapinin ameliyat sırasında uygulanan radikal cerrahi nedeniyle yayılan tümör hücrelerine de ölümcül etkisi bulunur. Böylece bu tümör hücreleri de öldürülür. 

Sıcak kemoterapide sıcak ve kemoterapik ajan aynı anda uygulanır. Yan etkisi bulunmayan sıcak kemoterapi sırasında karın içindeki tümörlere 41 - 43 derece sıcaklıkta kemoterapi uygulaması yapılır. HIPEC ameliyat sonunda uygulandığından hasta sıcak kemoterapi uygulamasını hissetmez. 

Tüm bu radikal cerrahi ve HIPEC uygulamasının ardından hasta taburcu olduktan sonra hastanın sistemik kemoterapi adı verilen damardan kemoterapi tedavisine devam edilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat