Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İki sezaryen arası ne kadar süre gerekir?

60,110
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

İki sezaryen arası ne kadar süre gerekir?

Vajinal doğum (normal doğum) sonrasında yumurtlama başladıktan hemen sonra gebe kalınabilir. Sezaryen sonrası gebe kalma süresi de normal doğumdan farklı değildir. Anne adayı emzirmiyorsa doğumdan sonraki ikinci ayda tekrar hamile kalabilir.

Sezaryenle yapılmış doğumdan sonra anne adayında kesiden oluşan bir dikiş vardır. Bu dikişin iyileşebilmesi için bir süreç gerekiyor. Bu yüzden anne adayının bir sonraki gebelikten en az 6 ay korunması önerilmektedir. 

Sezaryen doğumun hemen ardından gebe kalma durumunda ise rahimin eski kesi yerinin yırtacağı büyüklüğe gelene kadar 8-9 aylık bir süre vardır. Öncesinde de bir 2-3 ay korunmamış olma o döneme alınırsa üzerinden ortalama 1 yıl geçmiş olur ve herhangi bir sıkıntı yaşanmaz. Burada risk 2 yıl önce sezaryen olmuş birine göre çok az olsa da artıyor. Burada anne adayının daha dikkatli olması gerekiyor.

Anne adayının ciddi bir ağrısı olduğunda veya doğum kasılmalarının başladığını hissettiğinde hemen sağlık kuruluşuna başvurması gerekmektedir. Kesi yerinin çok fazla rahim kasılmalarına maruz kalmaması gerekmektedir.

İki doğum arasındaki süre yaklaştığında kesi yeri rahim büyüdükçe ağrı yapabilir. Son aylarda artmak üzere bu ağrılar gebelik süresince devam eder.

Temel olarak iki sezaryen arasında verilebilecek bir süre yoktur. Sezaryen sonrası da hemen gebe kalınıp doğum gerçekleştiğinde risk çok fazla artmaz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat