Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

II. Dünya Savaşı'nda Adlof Hitler'in rolü nedir?

4,295
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

II. Dünya Savaşı'nda Adlof Hitler'in rolü nedir?

1. Dünya Savaşı'nda basit bir onbaşı olarak görev yaparken yaralanan ve ölümden dönen, daha sonra Nasyonel Sosyalist Parti'nin ve Almanya'nın başına geçen Hitler kişisel hırsları, saldırgan politikaları ve hastalıklı sayılabilecek ırkçı ideolojisi ile 2. Dünya Savaşı'nın en büyük etkenlerinden ve aktörlerinden biri oldu. 

Adolf Hitler, Almanya'da 1. Dünya Savaşı yenilgisi nedeniyle yaşanan ekonomik ve sosyal çöküntünün oluşturduğu sosyal ortamı kullanarak iktidara geldi. 

Hitler, iktidara geldiğinde Almanya, 1. Dünya Savaşı'nın yaralarını sarmaya çalışıyor, ayrıca savaş sonrası imzaladığı Versay Anlaşması'nın yükünü taşıyordu. Anlaşma Almanya için son derece ağırdı. Almanya'nın sanayisini destekleyen birçok stratejik nokta Fransızların elinde kalmıştı. Ayrıca Almanya anlaşmaya taraf olan devletlere tazminat ödemek zorundaydı. Bu toplumda büyük bir öfkeye neden oluyordu. 

Hitler fakirlik ve istikrarsızlıkla çalkalanan Almanya'da hızla yükseldi. Daha sonra mutlak iktidarını yerleştirdi. Artık Almanya'da Hitler ve NAZİ partisi mutlak ve tek hakimdi. 

Almanya hızla silahlandı ve 1939'da Polonya'dan başlayarak Avrupa'yı işgal etmeye başladı. Hitler kısa sürede Avrupa'nın büyük bir kısmını ele geçirdi. Daha sonra Rusya'yı işgal planını uygulamaya koydu. Bu arada İngiltere'ye hava akınları düzenliyor ve İngiliz kentlerini bombalatıyordu. İngilizler Almanya'ya karşılık veremiyordu. Dahası Almanlar ABD'nin İngilizlere gönderdiği yardımları taşıyan gemi filolarına da saldırıyor ve gemileri batırıp yardımları engelliyordu. 

Hitler savaşın Rusya'ya taşınmasının da bir numaralı nedenidir. Rusya'nın kaynaklarına sahip olmak için çok büyük bir operasyon başlattı. Barbarossa adı verilen işgal operasyonunda milyonlarca Rus askeri ve sivil hayatını kaybetti. Rusya şehirleri yerle bir edildi.

Hitler, İtalyan Diktatör Mussolini'niyi model alıyordu. Daha sonra model aldığı Mussolini'yi bile çok çok gerilerde bıraktı. 

Üstün Alman ırkı yaratma hayalleri birçok savaş ve insanlık suçu işlenmesine neden oldu. Onbinlerce çingene, Yahudi ve aşağı ırklardan gördüğü birçok etnik grubu yok etmek istiyordu. Yüzbinlercesini öldürmeyi başardı da. 

Tüm bunlara rağmen takıntılı ruh yapısı, saldırganlığı ve hırsının kurbanı oldu. Ruslar ve diğer müttefikler tarafından orduları Almanya'ya geri püskürtüldü. 1945'te Berlin'de gizlendiği yeraltı  karargahında intihar etti.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat