Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İftar sonrasında nelere dikkat etmeliyiz?

631
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

İftar sonrasında nelere dikkat etmeliyiz?

Ramazan ayında uzun süre aç kaldığımız için iftarda hızlı ve çok yemek yiyoruz. İftarda orucumuzu açtıktan sonra çok hızlı yemek yememeye özen göstermemiz gerekir. Hızlı yemek yemek hem sindirim sistemimizi olumsuz etkiler, hem de doyduğumuzu anlamayacağımız için çok enerji alarak kilo alma riski ortaya çıkar.

İftarda besinleri yavaş tüketmeliyiz. Orucumuza açarken bir kepçe çorba ve biraz salata ile açtıktan sonra küçük bir mola vermeliyiz. Hem açlık krizinin geçmesi hem de daha sağlıklı bir şekilde yemek yemeye devam etmek için bu ara son derece önemlidir. 15 - 20 dakikalık bir aradan sonra tektrar ana yemeğe devam edebiliriz.

İftar ana yemeğinde çok kızarmış, yağlı yemeklerden uzak durmalıyız. Sağlıklı ve doyurucu besinler tercih etmeliyiz. İftar yemeğinden hemen sonra tatlı tüketmek doğru değildir. 1 - 1,5 saatin ardından tatlı tüketmek gerekir.

Tatlı tercihi çok önemlidir. Kadayıf, baklava gibi hem şerbetli hem de hamurlu gıdalar yerine dondurma, meyveli, sütlü tatlı gibi tatlı çeşitlerini tercih etmeliyiz. Bu şekilde beslenmek hem kilomuzu korumamıza hem de sağlıklı beslenmemize neden olur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat