Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İftar sonrası su tüketimi nasıl olmalı?

613
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

İftar sonrası su tüketimi nasıl olmalı?

Yaz aylarında sıvı kayıpları artar. Ramazan'da oruç tutarken su tüketimi son derece önemlidir. Sahurda ve iftarda mutlaka yeteri kadar su tüketmemiz gerekir. İftarda orucumuzu açtıktan sonra suyu ara ara tüketmek gerekir. Büyük bir bardakta bir anda çok su içmek şişkinlik yaratabilir. Bu nedenle daha küçük bardaklarda daha az ve sık su tüketmek faydalıdır.

Orucu bir bardak suyla açıp su içmeye yemekten sonra devam etmeliyiz. İftardan sonra yaklaşık 10 bardak su içmek gerekir. Eğer tek başına su içmek istemiyorsak içine taze nane, tarçın, limon, zencefil gibi bazı bitkileri suyumuza ilave ederek hem su ihtiyacımızı karşılar hem de metabolizmamızı hızlandırmış oluruz.

Su sıcaklığı da önemlidir. Oruç tutarken bütün gün mide boş kalacağı için mide sağlığı açısından orucumuzu açarken ılık bir su içmek çok daha doğru olacaktır. Çok sıcak ya da soğuk su mide sağlığı açısından risk yaratır. Ramazan'da ılık su tercih etmeliyiz. Ilık suyun midede kalma süresi daha uzundur ve bağırsak hareketlerini de hızlandırır. Kabızlığa karşı da bizi korur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat