Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İftar sonrası ne tür sıvılar tüketebiliriz?

1,563
kez izlendi
Puan: 3.75 / 5
Detaylı Açıklama

İftar sonrası ne tür sıvılar tüketebiliriz?

İftar sonrasında en tercih ettiğimiz sıvı sudur. İftar ve sonrasındaki sürede mutlaka 8 - 10 bardak kadar su tüketmemiz gerekir. 8 - 10 bardak su 2 litreye denk gelir ve bu şekilde vücudumuzun su ihtiyacını karşılamış oluruz.

Oruç tutarken suya ek olarak şeker miktarı yüksek olmayan, asitsiz ve gazsız içecekleri tercih etmek gerekir. Ayran; protein ve kalsiyum ve besin değeri açısından son derece faydalı bir içecektir. Günde bir bardak kadar ayran protein ihtiyacımızı karşılar ve bizi tok tutar.

Gazlı ve asitli içecekler yerine evde limonata yapabiliriz. Limonatanın içine şeker yerine bal koyarak limonatayı daha sağlıklı hale getirebiliriz. Nane ekleyerek de antioksidan etkisini arttırmış oluruz.

Kaybettiğimiz mineral ve vitaminleri yerine koymak amacıyla otlu ayran da tüketebiliriz. Otlu ayrana maden suyu da ekleyerek mineral ihtiyacımızı karşılayabiliriz. Aşağıdaki malzemeleri blenderda karıştırarak otlu ayran elde edebiliriz.

Orta yağlı yoğurt
Su
Nane
Dereotu
Roka

Kefir de son derece faydalıdır. Probiyoyotik bir içecek olan kefir Ramazan'da protein ihtiyacımızı da karşılamamıza yardımcı olur. İftar esnasında ve sonrasında bitki çayı da tüketebiliriz. Midemizi rahatlatmak ve metabolizmamızı hızlandırmak için bitki çayı tüketebiliriz. Yazın Ramazan ayında bitki çaylarını soğutarak ve içine karanfil, buz, tarçın ve limon ekleyerek de tüketebilirsiniz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat