Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İdrar yolu enfeksiyonları anne karnındaki bebeği nasıl etkiler?

103,668
kez izlendi
Puan: 4.72 / 5
Detaylı Açıklama

İdrar yolu enfeksiyonları anne karnındaki bebeği nasıl etkiler?

İdrar yolu enfeksiyonu akut piyelonefrit olmadığı sürece anne karnındaki bebeği etkilemez. Alınan idrar tahlilinde 10 ? 20 lokosit arasın değer çıkmasına rağmen anne adayında bir belirti olmasa dahi bu durumun tedavisi gerektiği şekilde yapılmalıdır. 

Akut piyelonefrit olan anne adayının mutlaka hastanede tedavi edilmesi gerekir. Bu hastalıkta titreme ile yükselen ateş, bel ve yan bölge ağrısı, idrarda yanma, eğer böbrekte taş varsa idrar kanlı gelebilir. Aynı şekilde anne adayında ciddi enfeksiyon bulguları görülebilir. 

Anne adayındaki kötü durum bebeğe yansıyabilir. Escherichia Coli denilen koli bakterisi %80 oranında idrar yolu enfeksiyonuna neden olur. Bu bakterilerin salgıladığı toksinler anne adayının kanına karışır ve sepsis meydana getirir. Bu sepsis anne karnındaki bebeği etkiler. 

Dolayısıyla akut piyelonefrit olan anne adayının hastaneye yatırılarak aktif şekilde intravenöz denilen damardan antibiyotik tedavisinin yapılması gerekir. Aynı şekilde anne adayına damardan sıvı verilmesi gerekir. Akut piyelonefrit geçirilen vakalarda genellikle erken doğum, prematüre bebek, düşük doğum ağırlığı gibi durumlar görülebilir. Bu durum bebeği doğrudan etkilediği için üzerinde dikkatle durulması gereken bir hastalıktır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat