Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İdari dava süreci nasıl takip edilir?

8,855
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

İdari dava süreci nasıl takip edilir?

İdari dava sürecinde, dava dilekçesinin sunulmasının ardından Danıştay'da tetkik hakimi, idare ve vergi mahkemelerinde ise mahkeme başkanı tarafından ilk incelemeye tabi tutulur. İdari davalarda dilekçeler son derece önemlidir, İdare mahkemelerin görevine girmeyen bir davanın açılması, ehliyet yokluğu, süre aşımı ve kesin ve yürütülmesi gereken bir işleme karşı açılmamış olması halinde dava reddedilir. 


Dilekçede olması gerekenlerin bulunmaması halinde dilekçe red kararı verilir ve otuz gün içerisinde bu eksikliğin giderilmesi istenir. İdari dava açılırken davaya konu idari işlemden itibaren yasal sürelerin geçirilmeden dava açılmasına dikkat edilmelidir. Danıştay ve idare mahkemelerinde bu süre 60 gün vergi mahkemelerinde 30 gündür. İdareden cevap beklenen hallerde 60 günlük süre içerisinde kesin cevap verilmezse bu süre işlemez ama yine de bu süre başvurudan itibaren 6 ayı geçemez. 

Açılan davalara karşı idarenin cevap dilekçesi ilgililere tebliğ edilir bu dilekçeye karşı otuz gün içerisinde cevap verilebilir. İdarenin vereceği ikinci dilekçenin üzerine kural olarak cevap verilemez. Süreler önemlidir, tam yargı davaları dışında süreler geçtikten sonra yeni iddialar ileri sürülemez. Duruşma yapılması da kanunda belli şartlara bağlanmıştır, idari yargıda her dava için duruşma yapılmamaktadır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat