Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hz. Yahya kimdir?

15,936
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hz. Yahya kimdir?

Hz. Yahya İsrail oğulları peygamberlerindendir. Bir peygamberin başka bir dinde peygamber olması, İslam dininde peygamber sayılmayacağı anlamına gelmez. 

İslam dini bütün peygamberlere inanır, çünkü bu İslam'ın şartlarındandır. Peygamberlere inanmayan insanlar İslam dini tarafından kafir ilan edilir. 

Hz. Yahya Hz Zekeria'nın oğludur. Hz. Zekeria çok yaşlandığı bir zamanda Allah'tan bir evlat ister. Allah Hz. Zekeria'ya 3 günlük bir perhiz emreder. Bu inziva sonrasında Hz. Zekeria'nın eşi çok yaşlı olmasına rağmen Hz. Yahya dünyaya gelir. Hz. Yahya ile Hz. İsa arasında çok fazla bir yaş farkı yoktur. 

Hz. Zekeria'nın hanımı aynı zamanda Hz. Meryem'in de teyzesidir. Hz. Yahya o günkü Yahudi toplumun geleneklerinden bağımsız bir şekilde hareket ettiği için, aynı Hz. Zekeria'da olduğu gibi Hz. Yahya'yı da şehit etmişlerdir. 

Şehit edilen Hz. Yahya'nın vücudunun bazı uzuvları Topkapı Sarayı'nda sergilenmektedir. Hz. Yahya'nın ölüm yeri Kudüs bölgesidir bu sebeple bedeninin Kudüs'te olduğu düşünülür. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat