Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hz. Osman'ın Kuranı'nın önemi nedir?

1,372
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hz. Osman'ın Kuranı'nın önemi nedir?

Hz. Osman'ın Kuran'ı mukaddes emanetlerden bir tanesidir. Kendisi müslümanlığı ilk kabul eden insanlardan birisi olup, peygamberin çok sevdiği bir kişiydi. Müslümanlığı 34 yaşında kabul etmiştir. Akabinde amcası tarafından çok büyük zulümlere uğramasına rağmen İslamiyet'ten dönmeme kararlılığı karşısında amcası kendisini affetmiştir. 


Buna karşılık peygamberin kızlarından Rukiye ile evlenmiştir. Bir savaş esnasında Rukiye'nin vefatı sonrasında peygamberin bir diğer kızı Ümmügülsüm ile evlenmiştir. Bu sebepten kendisine Zinnureyn yani iki nur sahibi anlamına gelen lakap verilmiştir. Peygamber sonrasındaki dört halifeden biri olup, Mısır'dan  Medine'ye gelen gayrimüslimler tarafından evinde Kuran-ı Kerim okurken şehit edilmiştir. 

Şehit olması sırasında kanı Kuran'a sıçramıştır. Bu Kuran kutsal emanetlerden biri olarak sayıldığından günümüze kadar ulaştırılmıştır. Mısır'dan Yavuz Sultan Selim'in Topkapı Sarayı'na getirdiği bu Kuran, günümüzde Topkapı Sarayı'nda sergilenmektedir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat