Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hz. Muhammed'in hayatı nasıldır?

6,484
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hz. Muhammed'in hayatı nasıldır?

Hz. Muhammed, Fil Vaka'sından 50 gün sonra, 20 Nisan 571 tarihinde dünyaya geldi. Hz. Muhammed doğduğunda o güne kadar hiç görülmemiş büyüklükte bir yılrız kaydığı söylenir. Ayrıca Kabe'deki putlar da kırılıp, yerlere savrulmuştur.

İlk çocukluk yılları
Hz. Muhammed'in annesi Hz. Amine babası ise Hz. Abdullah'tı. Babası Hz. Muhammed'in doğumundan iki hafta önce hayatını kaybetti. Hz. Muhammed doğumundan sonra 4 yaşına kadar Halime-i Sadiye olarak adlandırılan süt annesinin yanında kaldı.

Dedesi ve amcası ile
Doğumunda sonra yalnız kalan annesi Hz. Amine'ye Hz. Muhammed'in peygamberliğinin bildirildiğine dair rivayetler vardır. Hz. Muhammed 5 yaşına geldiğinde de annesini kaybetti. Hem yetim hem öksüz kalan Hz. Muhammed'e dedesi Abdülmuttalip baktı. Dedesi öldükten sonra da amcası Ebu Talip Hz. Muhammed'i büyüttü. Hz. Muhamed 25 yaşında evlenene kadar amcası Ebu Talip ile yaşadı.

Peygamberlik alametleri
Hz. Muhammed çocukluğunda ve gençliğinde tüccar olan dedesi ve amcası ile beraber Arap coğrafyasındaki birçok şehre ve zamanın kültür merkezlerine yolculuklar yaptı. Bu sayahetleri sırasında bazı Hıristiyan rahiplerin Hz. Muhammed'in peygamberliğini gördükleri söylenir. Hz. Muhammed'in gençliğinde çobanlık yaptığı da bilinir.

El Emin
Hz. Muhammed 20'li yaşlarının başında El Emin sıfatını aldı. Bu sıfat ona Mekke'nin ileri gelenleri tarafından güvenirliği dolayısıyla verilmişti. 25 yaşında Hz. Hatice ile evlendi. Hz. Muhammed'in Hz. Hatice ile olan evliliği 54 yaşına devam etti. Hz. Muhammed'in 7 çocuğundan 6'sı Hz. Hatice'dendir.

İlk vahiy
610 yılında, 40 yaşındayken Hz. Mahammed'e ilk vahiy geldi. Hz. Muhammed kendisine ilk vahiyleri tebliğ edilditen sonra heyecan ve titreme ile Mekke'deki evine döndü. Evine geldiğinde kendisini Hz. Hatice karşıladı. Hz. Muhammed, durumu anlatınca Hz. Hatice kendisine iman etti ve ilk iman eden insan oldu.

Hz. Muhammed'e ilk iman edenler
Hz. Muhammed 613 yılında İslam'ı açık açık tebliğ edene kadar parmakla sayılacak kadar insan kendisine iman etmişti. İlk inanalar da akrabalarıyla. İlk inanalar arasında Hz. Ali, Hz. Ebubekir ve Hz. Zeyd vardı. Zeyd Hz. Muhammed'in evlatlığı gibiydi. Hz. Ali iman ettiğinde 10 yaşındaydı.

Hicret
Hz. Muhammed'in hayatı Mekke ve Medine hayatı olmak üzere iki bölümde incelenebilir. hz. Muhammed İslam'ı tebliği etmeye başladıktan sonra Mekke'de karşılaştığı düşmanca tavır nedeniyle inananlarıyla birlikte Medine'ye hicret etti. Hz. Muhammed Medine'de 10 yıl yaşadı. Burada yaşadığı süre boyunca kendisine iman edenlerle birlikte ilk İslam devletini de kurdu.

Medine'ye hicretinin 9. yılında Mekke'yi fethetti. Hz. Muhammed 8 Haziran 632'de vefat edene kadar da Medine'de yaşadı.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat