Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hz. İbrahim ve Hz. İsmail Kabe'nin duvarlarını nasıl ördü?

6,556
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hz. İbrahim ve Hz. İsmail Kabe'nin duvarlarını nasıl ördü?

Kâbe ilk kez Hz. Adem tarafından inşa edilmiştir. Yani insanın yaptığı ilk binadır. hz. Adem'den sonraki dönemlerde duvarlar yıkılmış ancak Kâbe'nin temeli yerinde kalmıştır. Daha sonra Hz. İbrahim, Allah'tan gelen vahiy üzerine Kâbe'yi oğlu Hz. İsmail ile birlikte yeniden inşa etmeye başlamıştır.

Hz. İbrahim'in karısı Hacer'in ve Hz. İsmail'in yakarışları üzerine Allah tarafından Hz. İsmail'in ayaklarının dibinden kaynamaya başlayan Zemzem suyunun kaynağı da Kabe'nin hemen üç metre yanındadır. Eskiden zemzem suyunun kaynağına inen bir kuyu varken ve bu kuyuya merdivenlerle inmek mümkünken bugün kuyuya ulaşmak mümkün değildir. Zemzem suyunun kaynağı bugün tavaf alanının altında kalmaktadır.

Hz. İsmail daha sonra büyür ve orada yani Kâbe'nin etrafına kurulan Mekke'de evlenir. Bu arada Hz. İbrahim, Mekke'de değil kendi ülkesi olan Antep ve Musul bölgesinde bir yerdedir. Hz. İbrahim her sene eşi ve oğlunu ziyarete Mekke'ye gider. Bu yıllık ziyaretleri sırasından oğlu Hz. İsmail ile birlikte Kâbe'yi yeniden inşa ederler. Elbette onların inşa ettiği yapı bugünkü gibi 15 metre yüksekliğinde değildir. Hz. İbrahim ve Hz. İbrahim'in inşa ettiği Kâbe yaklaşık olarak 4,5 metre yüksekliğinde duvarlara sahiptir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat