Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hz. İbrahim kimdir?

10,219
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hz. İbrahim kimdir?

Hz. İbrahim büyük peygamberler arasındadır ve birçok peygamberinde atası konumundadır. Yahudilik, Hristiyanlık ve İslam'ın ortak bir paydada buluşabileceği isim Hz. İbrahim'dir. Yahudilik'in peygamberi Hz. Musa da, Hristiyanlığın peygamberi Hz. İsa da, Hz. Yakup'un soyundan gelmiştir. Bu sebeple Ortadoğu'da gönderilen bütün peygamberlerin dedesi Hz. İbrahim'dir. 

Halk arasında sanıldığı gibi peygamberler 40 yaşına geldiklerinde peygamber olmazlar. Peygamberler, yaradılış itibariyle peygamber olarak yaratılırlar. Fakat ilk vahiy geldiğinde peygamberlikleri onaylanmış durumdadır. 

Hz. İbrahim peygamber olarak doğar. Dolayısıyla Ay'a, puta ya da Güneş'e tapma gibi bir girişimi olmaz. Kur'an-ı Kerim'de anlatılan Ay'a, gök cisimlerine ya da Güneş'e tapanlara ironik bir şekilde yol göstermeye çalışmasıdır. 

Sonradan kendi kavmi içerisindeki bu tür davranışları Hz. İbrahim'e sıkıntı yaratır. Bu tür davranışları sebepleriyle Babil hükümdarı Nemrut tarafından sürgün edilir. 

Hz. İbrahim ileri yaşlarında halkı tarafından daha çok kabul görür. Halkın kabul ettiği Hz. İbrahim son derece cömert bir peygamber olur. Halil İbrahim Sofrası tabiri Hz. İbrahim'in cömertliğinden ileri gelmektedir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat