Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

HSYK'nın idari yapısı nasıldır?

452
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

HSYK'nın idari yapısı nasıldır?

HSYK bir genel kurul ve 3 daireden oluşur. Genel kurulun asıl görevi HSYK'nın yönetimiyle ilgili olarak ilgili kararları vermektir. Genel kurulun bir başka görevi de başkan ve başkan vekilini seçmektir. HSYK'yı başkan ve vekili yönetir. Bir kurul olarak örgütlenmiş olan HSYK alt olarak 3 idare yapısından oluşur. Bu 3 dairenin de kendi içinde farklı görevleri vardır. HSYK'yı oluşturan 3 daireden birincisinin görevleri şunlardır:

- Hakim ve savcıların nakil ve atama işlemleri
- Geçici yetki verme işlemleri
- Kadro işlemleri
- Meslek içi eğitim programlarına katılmaya ilişkin izinler

HSYK 2. Dairesi, hakim ve savcıların terfi, 1. sınıfa ayırma işlemlerini yürütür. 2. dairenin en önemli görevlerinden biri de hakim ve savcıların mesleklerini yaptıkları sırada suç ve disiplin soruşturmaları hakkında karar vermektir. Hakim ve savcıların mesleklerini ifa sırasında suç soruşturması geçirmeleri durumunda bu soruşturma evresinin sonucu 2. daire tarafından karara bağlanır. İzin işlemlerini de bu daire yürütür.

HSYK 3. Dairesi hakim ve savcı adaylarının mesleğe kabul etmekle görevlidir. Hakim ve savcı adaylarının staj işlemlerinin ve staj sürecinin yönetimi ve idaresi de yine 3. daireye aittir. 3. daire hakim ve savcıların görevlerini mevzuat ve yönetmeliğe göre yapıp yapmadıklarını denetleme kuruluna teftiş ettirir. 2. daire bu denetlemeler sonucunda karar verir. Dairelerin arasındaki iş bölümü sayesinde HSYK tüm faaliyetleri sürdürür.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat