Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

HPV (genital siğil) tanısı nasıl konur?

13,453
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

HPV (genital siğil) tanısı nasıl konur?

HPV cinsel yolla bulaşan, genital siğil veya rahim ağzı kanserine sebep olan bir virustür. Cinsel yolla en kolay bulaşan ve en sık görülen virustür. Bulaşması için tamamen bir birleşme şart değildir. Sadece cinsel yakınlaşma ile de bulaşabilir. 

HPV cinsel olarak aktif olan herkeste gözükebilir. Kişinin birden çok partnerinin olması, kondom kullanmamak, HPV virüsü olan kişiyle ilişkiye girmek riski artırır.

HPV'nin yüzlerce alt tipi vardır. Bunlardan bazıları kansere yol açma ihtimali yüksek olan tipler, bir kısmı da kanserleşme ihtimali daha düşük olanlardır. Bu yüzden, HPV'nin tespitini yapmak ile sınırlı kalmamak gerekir. Bunun için HPV'nin hangi tip HPV olduğunu, kanserleşme oranı yüksek risklilerden olup olmadığını tespit etmek gerekir. Türkiye'de son zamanlarda HPV virusunun saptanma oranı oldukça artmıştır.

Gelişim Tıp Laboratuvarları'nda yaptığımız çalışmada, 249 örnekte 85 örnek pozitif çıkmıştır. Yani %35'e yakın pozitiflik oranı saptanmıştır. 

Saptanan HPV tiplerinin dağılımına baktığımızda en sık görülenlerin  tip 16, 18, 56 gibi yüksek riskli tipler olduklarını görmekteyiz. Pozitif gelen örneklerin %92'sinin yüksek risk, sadece %8'inin düşük risk havuzunda yer aldığını görmekteyiz. Bu ürkütücü bir tablodur ve HPV açısından erken teşhisin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. 

HPV için teşhis konulduktan sonra çeşitli tedavi yöntemleri vardır. Ergenlik döneminde veya henüz cinsel ilişkisi olmamış olan kişilere yapılan HPV aşısının koruyuculuğu yüksektir. Bu virüsün bulaşmaması için yapılacak en önemli şey korunma, eğer bulaştıysa laboratuvar tanısının konması ve HPV tiplendirmesinin yapılmasıdır. Bu testin kalite sertifikası olan akredite bir laboratuvarda yapılması daha güvenilir olacaktır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat