Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hormonlu spirallerin yan etkisi var mı?

70,782
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hormonlu spirallerin yan etkisi var mı?

Hormonlu spirallerin genel olarak bir yan etkileri yoktur. Bir yan etkisi adet kanını azaltmak ya da adet kanamasının tamamen kesilmesine neden olmaktır. Bu etki özellikle kadınlar tarafından önce ters bir etki olarak algılanır. Hekimler olarak ise bu etki iyi bir etki olarak değerlendirilir. 


Kadının daha az miktarda kanamasının olması veya adet görmemesi kendi sağlığı bakımından daha avantajlıdır. Bu durum kadını kansızlık gibi sıkıntılardan koruduğu gibi beraberinde hijyenik pedlerin kullanımını azaltmakta, masrafların azalmasına neden olmaktadır. Bu şekilde sosyal ve mesleki performanlarını da arttırmaktadır. Kadının adet görmesi esasında bizim kültürümüzde kirli kanın dışarı atılması gibi düşünülse de aslında rahim içinde kalınlaşan bir dokunun dışarı atılması şeklindedir. 

Kadının adet sırasındaki rahatlaması hormonal değişikliklerden kaynaklanır. Bu spiral hormonal değişiklikleri asla etkilemez. Sadece rahim içindeki atılan tabakayı incelttiği için adet kanının miktarını azaltabilir veya engelleyebilir. Bu negatif etki değildir. Dolaşıma geçmediği için başka yan etkisi olmaz. Zaman zaman zararsız yumurtalık kistine neden olabilir, bu kistler kendiliğinden geçer. Meme kanserinde de dikkatli kullanılmalıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat