Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hormonlu spiral nedir?

60,633
kez izlendi
Puan: 4.58 / 5
Detaylı Açıklama

Hormonlu spiral nedir?

Hormonlu spiral içinde progesteron hormonu içerir. Rahim içine progesteron hormonu belirli bir oranda yayılır. Hormon kana geçmediği için sistematik etkisi yoktur. Meme üzerine negatif etkisi yoktur. Hormonlu spiral taktırmak kişiye herhangi bir zarar vermez. 


Koruyuculuğu normal bakır spirallere göre daha yüksektir. Normal spirale göre daha koruyucudur. Hormonlu spirallerin ek yararları da vardır. Ek yararları adet sancılarını azaltmak, adet miktarını azaltmak, kadının adetten kesilmesini sağlamak, bu yolla kadının kan ve demir kaybını önlemek, onun sosyal ve mesleki performansını arttırmaktır. 

Bu faydalar içinde en çok tercih edilen fayda özellikle kadınlarda adet sırasında ve adet dışı ağrıları azaltması ya da tamamen yok etmesidir. Çağdaş ülkelerde genellikle bakırlı spiraller yerine hormonlu spiraller tercih edilmektedir. Hem koruyuculuğunun yüksek olması, hem dış gebelik sorununu halletmesi açısından da tercih edilmelidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat