Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hormonlu spiral mi, yoksa normal spiral mi kullanmalıyım?

63,798
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hormonlu spiral mi, yoksa normal spiral mi kullanmalıyım?

Hormonlu spirallerin genel olarak bir yan etkileri yoktur. Bir yan etkisi adet kanını azaltmak ya da adet kanamasının tamamen kesilmesine neden olmaktır. Bu etki özellikle kadınlar tarafından önce ters bir etki olarak algılanır. Hekimler olarak ise bu etki iyi bir etki olarak değerlendirilir. Kadının daha az miktarda kanamasının olması veya adet görmemesi kendi sağlığı bakımından daha avantajlıdır.


Hormonlu spiraller normal spirallere göre daha etkin olmaları bakımından ve dış gebelikten koruması bakımından, genellikle çağdaş ülkelerde veya hekimlikte daha fazla tercih nedeni olmaktadır. Hormonlu spirallerin koruyucu olmaları dışında normal spirallere göre koruyucu özellikleri de vardır. 

Genelde nedensiz rahim kanamaları olan kadınlarda bu spirallerin hormonlu olsun olmasın dikkatli kullanılması istenir. Kadının anormal bir kanaması varsa bu takdirde spiral kullanımını geciktirilir ya da kanamanın nedeni anlaşıldıktan sonra spiral yerleştirilir. 

Meme kanseri olan hastalarda özellikle hormonlu spiralleri biraz daha dikkatli kullanmak zorundayız. Kadının ekonomik durumu da burada önemlidir. Hormonlu spiraller normallerine göre biraz daha pahalı olmasına rağmen ek faydaları nedeniyle uzun vadede daha avantajlıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat