Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hormon rahatsızlıklarının nedenleri nelerdir?

2,867
kez izlendi
Puan: 3.57 / 5
Detaylı Açıklama

Hormon rahatsızlıklarının nedenleri nelerdir?

Hormon rahatsızlıkları çeşitli sebeplerden kaynaklanabilir. Hormon hastalıklarının bir kısmı genetik temellidir. Ailenizde o hastalığa yatkınlık varsa sizde de görülme olasılılığı yüksektir.

Haşimoto hastalığı

Haşimoto hastalığında tiroid bezleri iltihaplanır. Bu iltihaplanma bildiğimiz anlamda bir iltihaplanma değildir. Vücudun savunma hücrelerinin tiroid bezine saldırması ile tiroidin yapısının tamamen bozulması ve iltihap hücreleriyle dolması sonucu tiroid bezi tiroid hormonu salgılayamaz hale gelir. Bu hastalığın genetik zemini vardır. Yani ailede birilerinde mutlaka bu hastalıktan vardır.

Tiroid hormonu gibi diğer hormonal hastalıklarda da hormon salgılayan bezlerin işlevini yitirmesinde genetik faktörler etkili olabilir. Örneğin pankreasın yeterli insülin hormonu salgılamadığı durumlarda diyabet hastalığı oluşur. Tip 1 diyabette de tip 2 diyabette de genetik faktörler söz konusudur.

Bazı hormon hastalıklarında çevresel faktörlerin de etkisi vardır. İleri ve orta yaşlı kişilerin kilo alması sonucu vücutta insülin direnci gelişebilir ve bunun sonucunda tip 2 diyabet ortaya çıkabilir. Tip 2 diyabette pankreas insülin salgılar ancak pankreas çevre dokuların kaslarında etkili olmadığı için bu hastalık ortaya çıkar. Oturarak yaşam ve aşırı kilo alımı tip 2 diyabete neden olan başlıca sebeplerdir.

Tümör

Hormon salgılayan bezlerde bazen tümör oluşumları görülür. Tümörlerin oluşmasına genetik nedenler etkili olabilir. Tömör, hormon salgılayan hücrelerin bir tanesinin gen yapısında değişiklik olması ve hücrenin kontrol dışı çalışmaya başlamasına denir. Tümörleri tetikleyici nedenler henüz tam olarak açıklanamamaktadır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat