Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hormon rahatsızlıkları nasıl teşhis edilir?

4,396
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hormon rahatsızlıkları nasıl teşhis edilir?

Vücudumuzda hormon salgılayan çok sayıda bez vardır. Hormonlar vücut dengemizi  sağlar. Hormon hastalıklarının hepsinin belirtisi birbirinden farklıdır.

Hipofiz bezleri

Hipofiz bezinin hastalıklarından biri akromegali hastalığıdır. Akromegali, hipofizde büyüme hormonu salgılayan hücrelerin tümörüdür. Akromegali hastalığında el ve ayaklar büyür, yüz hatları kabalaşır, çene uzar, alt çenede dişler birbirinden ayrılır ve horlama olur. Büyüme hormonunun fazla salgılanmasına bağlı yüksek tansiyon ve diyabet görülebilir. Doktorlar genellikle bu hastalık şikayetleri ile ve tipik yüz görünümü ile hastalığa teşhis koyar.

Hipofiz bezlerinin prolaktin hormonu salgılaması vücutta birtakım sorunlara yol açar. Prolaktin hormonunun salgılanması kadınlarda adet düzensizliğine, adetin kesilmesine, göğüsten süt gelmesine; erkeklerde ise sertleşme sorunlarına neden olur.

Tiroid bezleri

Tiroid bezlerinin fazla veya az çalışması sonucu tiroid hastalığı oluşur. Tiroid fazla çalışırsa hızlı kilo kayıpları, çarpıntı, diyabet ve aşırı terleme belirtileri görülebilir. Tiroidin az çalışması olan hipotiriodi hastalığında ise hastanın kaşları dökülür, saçları ve cildi kurur, depresyon eğilimi olur, sürekli uykusu gelir, hasta odaklanma problemi yaşar ve soğuğa karşı tahammülsüz olur.

İnsülin hormonu

Pankreas organı insülin denilen bir hormon salgılar. Bu hormonun yeterli salgılanmaması durumunda diyabet hastalığı ortaya çıkar. Kan şekerinde bozukluklar olur. Çok su içme, idrara sık çıkma, el ve ayak uyuşmaları hastayı doktora yöneltebilir.

Yumurtalıklar ve testisler

Yumurtalıkların veya testislerin yetersizliğinde çeşitli sorunlar ortaya çıkar. Erkeklerde osteoporoz ve sertleşme problemi görülebilir. Kadınlarda adet görmeme ya da adet düzensizliği olabilir.

Hormon hastalıkları denilen hastalıklar oldukça geniş bir yelpazededir ve hasta pek çok farklı şikayetle doktora başvurabilir. Hastalar şikayetleri için iç hastalıklar uzmanına ya da endokrinoloğa başvurabilirler. Hastalığın tespiti için hastaya kan testleri uygulanır. Gerekirse görüntüleme yapılır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat