Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hormon rahatsızlıkları nasıl tedavi edilir?

6,045
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hormon rahatsızlıkları nasıl tedavi edilir?

Hormon yetersizliği veya fazlalığı tanısı konduktan sonra buna yönelik tedavi uygulanmaya başlanır. Her hormon hastalığının teşhisi birbirinden farklı olduğu gibi tedavi süreçleri de birbirinden farklıdır.

Hormon fazla salgılanıyorsa

Hormon fazlalığının sebebi tümörse genellikle önce ameliyat önerilir. Bazı tümörler ilaç tedavisi yok edilebilir. Örneğin prolaktinoma (hipofiz tümörü) ilaç ile tedavi edilebilir. Bazı durumlarda tümörün bir kısmı ilaçla tedavi edildikten sonra kalan kısmı ışınla tedavi edilebilir.

Hormon az salgılanıyorsa

Hormon yetersizliği durumunda vücudun salgılamadığı hormon dışarıdan takviye edilir.Örneğin tiroid bezi çalışmıyorsa tiroid hormonu, böbreküstü bezi çalışmıyorsa kortizon hormonu takviyesi yapılır.

Dışarıdan hormon takviyesi ağızdan alınan ilaçlarla ya da enjeksiyon ile yapılabilir.

Kortizon hormonu kişinin yaşamını sürdürebilmesi için oldukça önemli bir hormondur. Stres altındayken salgılanması gerekir. Böbreküstü bezleriniz çalışmıyorsa doktoronuz size kortizon vererek yerine koyma tedavisi yapar. Kortizonun yüksek oranlarda verildiği durumlarda kişinin bazı şeylere dikkat etmesi gerekir ancak yerine koyma tedavisi uygulanıyorsa hormonun miktarı olması gereken normal seviyeye getiriliyordur ve endişelenecek bir durum yoktur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat