Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hızır'dan yardım istemek doğru mu?

2,481
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hızır'dan yardım istemek doğru mu?

Hızır'dan yardım istemek gibi bir kavram mevcut değildir. İslam inancına göre yardım ancak Allah'tan istenir. Fakat Allah bazı kullarını bize yardıma gönderebilir. 

Bir kişinin ihtiyacını gidermek için Allah'a yalvarması sonucu, başka bir kimse ihtiyaç sahibi insana Allah vasıtasıyla yardım edebilir. Bu sebeple yardım yalnızca yaratıcıdan istenmelidir. İhtiyacı ancak Allah giderebilir ve ihtiyacı karşılayan nesnelerin yaratıcısı da ancak Allah olabilir.

Ülkemizde yaygın olarak kullanılan Hıdrellez kavramı da Hz. Hızır ile ilişkilendirilmiştir. Hıdrellez Hz. Hızır ile Hz. İlyas'ın buluşma günüdür ve baharın gelmesini sembolize eder. 

Hz. Hızır ile Hz. İlyas'ın buluşma günü, halk arasında baharın başlangıcı ve canlanma günü olarak anılır. Hz. Hızır yeşillendiren kişi olduğu için bu buluşma gününde doğanın yeniden canlanarak yeşillendiği ve hayatın yeniden başladığı düşünülür.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat