Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hızır Musa kıssası nedir?

723
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hızır Musa kıssası nedir?

Hızır ve Musa kıssası Keyf Soresi'nde geçer. Burada Hz. Musa ve yanındaki bir gence iki denizin birleştiği yerde bir kişiyle buluşmaları söylenir. Burada buluşulan kişinin adı açıkca geçmez. Surede "Katımızdan rahmet verdiğimiz ve ilim öğrettiğimiz bir kul" diye bahsedilir. 


Hz. Musa yanındaki kişiyle yolculuk ederken bir yerde mola verirler. Ancak yanlarında yiyecek hiçbir şeyleri yoktur. Aslında yiyecekleri balıktır. Balı aslında bir simgedir. Hikayede balığın unutulması Musa ve yanındaki yolcunun yolculuk niyetlerini geride bırakması olarak okunabilir. 

Hikayenin devamı Musa ve Hızır karşılaşır. Hz. Musa Hızır a.s'den kendisine ilmini öğretmesini ve birlikte yolculuk etmelerini ister. Hızır, Hz. Musa'ya "Benimle yolculuk etmeye sabredemezsin" der. Hz. Musa'nın ısrarları sonucu bunu kabul eder. Yolculuk sırasında birlikte 3 ayrı olay yaşarlar. Bu olaylar sırasında Hz. Musa, Hızır'ın hareketlerine tepki gösterir. Yani aslında sabredemez.

Aslında kıssada Hızır vicdanı, Hz. Musa aklı simgeler.    

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat