Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hızır (a.s) ölümsüz müdür?

1,234
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hızır (a.s) ölümsüz müdür?

Hz. Hızır'ın ve Hz. İlyas'ın ölümszlük suyu Ab-ı Hayat'ı içtiği ve ölümsüzlüğe erdiği söylenir. Bu ölümsüzlük suyu söylencesi birçok eski mitte de geçer. Birçok tarihi ve efsanevi karakter bu suyu aramıştır. Bu aslında bir simgedir. Ab-ı Hayat'ın başka bir adı da  Bengi Su'dur. Bengi sonsuz anlamına gelir. 

Hızır ya da Hıdır, Arapça hadra kelimesinden türemiştir ve yeşil-yeşillenme anlamına gelir. İlya ya da İlyas ise yüce ya da gökten gelen anlamı taşır. Araştırmacılar ve düşünürler Hıdır ve İlyas'ın yeryüzünde buluşması simgesi ile anlatılmak istenenin baharda doğanın canlanması olduğu görüşünde. Bu Güneş ışınlarının bahar aylarında Kuzey Yarımküre'yi ısıtmaya başlaması ve bununla birlikte doğanın canlanması olarak yorumlanıyor. Burada İlyas güneş ışığını, Hızır ya da Hıdır ise yeryüzündeki yeşillenmeyi, canlanmayı tasvir ediyor.

Hızır'ın ölümsüzlüğüne birkaç farklı bakış açısı getirilebilir. Hızır iyilik ve vicdanla özdeşleşir. Vicdan sahibi insanlar var olduğu sürece Hızır ölümsüzdür denilebilir. Hızır veya Hıdır Arapça yeşil anlamına gelen hadra kelimesinden türemiştir. Bu anlamda Hızır'ın ölümsüzlüğü doğadaki sonsuz yaşam döngüsü ile de ilişkilendirilebilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat