Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

HIV (AIDS) nedir?

7,342
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

HIV (AIDS) nedir?

HIV virüsü, insan bağışıklık sisteminin gücünü azaltarak etki eden ve hastalık oluşturan bir virüstür. Virüsün, hastalığın son döneminde insanda neden olduğu sendroma ise AIDS denir.

HIV virüsü vücuda girdikten sonra CD4 T lenfositleri dediğimiz, bağışıklık sisteminin temel savunma hücrelerini etkiler. Bu durum bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açar. Bu nedenle vücudumuza giren virüs, bakteri, mantar ve parazitler ile yeterince savaşmamız mümkün olmaz. Bunun sonucunda fırsatçı enfeksiyonlar ortaya çıkar.

HIV virüsü temel olarak kan yolu ve cinsel temas ile bulaşır. Korunmasız cinsel ilişki bulaşmaya yol açabilir. Çok nadir de olsa oral seks ile de bulaştığı gösterilen vakalar da vardır.

HIV virüsü cinsel ilişki dışında kan alma-kan verme işlemlerinde enfekte iğne kullanılması durumunda, doğum sırasında veya emzirmeyle anneden çocuğa bulaşabilir.  Sperm-vajinal salgılar gibi vücut sıvılarının transferi de buna neden olabilir. Enfekte aletlerle yapılan diş operasyonları, dövme veya piercing de HIV virüsünün bulaşmasına yol açabilir. Gözyaşı, sarılma, el sıkışma, öpüşme gibi yollarla bulaşmaz.

Kişide, HIV virüsünü aldıktan sonra her zaman bir belirti oluşmak zorunda değildir. Genellikle grip benzeri bir semptom oluşur. Ateş, boğaz ağrısı, lenf nodlarında büyüme dediğimiz beze oluşması, ishal, halsizlik, bitkinlik, kas ağrıları gibi belirtiler görülebilir. Buna Akut Retroviral Sendrom denir.  Bu durum, hastalar tarafından şu şekilde ifade edilir. "Uzun süreli bir grip geçiriyorum, normalde bir haftada geçerdi ama bu sefer her zamankinden daha uzun sürdü". Bu semptomlar hakikaten gripten daha uzun sürer fakat 4 haftayı geçmez. Çoğu insan, grip geçirdiğini sandığı için detaylı araştırmaya gerek duymaz. Bu yüzden AIDS olmuş birçok hastaya tanı konamaz. Böyle bir durumdan şüphelenildiğinde HIV testi yaptırmalı veya bir enfeksiyon hastalıkları uzmanına başvurulmalıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat